CSM București, după un egal cu lidera Esbjerg, merge în optimile de finală din Champions League

CSM București a reușit un rezultat de egalitate în fața liderei grupei sale din Champions League, danezele de la Esbjerg, scor 29-29 într-un meci desfășurat în Sala Polivalentă din București.

Trupa lui Neagu a etalat un handbal de bună calitate și chiar dacă a fost condusă la pauză cu 16-15, a reușit să întoarcă jocul și să conducă până în ultima secundă cu un gol, 29-28, moment în care nordicele au primit o lovitură de la 7 metri, transformată din păcate pentru noi.

S-a terminat remiză, iar Esbjerg a câștigat grupa, cu 23 de puncte, și va juca direct în sferturile de finală.

CSM-ul este în optimi de finală, acolo unde va juca ori cu ȚSKA Moscova, ori cu Odense, formații din cealaltă grupă principală.

În partida de mai sus, Neagu a fost, ca de obicei, cea mai bună marcatoare, cu 10 reușite.

Bucureștencele termină grupa A pe locul 5, cu 15 puncte la activ.

Henny Reistad (9 goluri) și Kristine Breistol (8) au fost cele mai bune jucătoare de la Esbjerg. Din această grupă mai merge în sferturi și Rostov, iar în optimi se duc și Ferencvaros, Brest, plus Borussia Dortmund.