Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istoria fotbalului, după un meci magic cu Tottenham

Portughezul Cristiano Ronaldo a intrat sâmbătă definitiv în cartea de istorie a fotbalului, după ce a realizat o performanță uluitoare la capătul partidei cu Tottenham din Premier League.

Manchester United s-a impus cu 3-2 în fața lui Spurs, iar toate cele trei goluri au fost reușite de Ronaldo, în minutele 12, 38 și 81.

Lusitanul a ajuns astfel la 807 goluri marcate în toată cariera sa și a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului.

Cel mai frumos gol al lui Ronaldo a fost cel din minutul 12, un șut superb de la distanță care l-a impresionat și pe marele Roy Keane: „Este genial, fantastic!”, a exclamat Keane, pentru televiziunea SkySports.

Așadar, Ronaldo devine cel mai bun marcator all-time, în meciurile oficiale, potrivit IFFHS, Federația Internațională de Istorie și Statistică a Fotbalului. El doboară astfel precedentul record, care i-a aparținut cehului Josef Bican, cel care a marcat 805 goluri, în perioada 1931 - 1955.

Strict pentru naționala Portugaliei, Ronaldo are marcate 115 goluri.