Concluzia trasă de UEFA după meciul dintre Irlanda de Nord și România

UEFA a analizat pe scurt meciul dintre Irlanda de Nord și România, din ultima etapă a grupelor Ligii Națiunilor.

Forul european consideră ca Irlanda de Nord merita victoria și că „tricolorii” au avut o singură ocazie importantă, de care au reușit să profite.

"Irlanda de Nord va simți cu siguranță că a făcut îndeajuns pentru a obține victoria, dar România a profitat de singura șansă avută pentru a remiza", notează site-ul oficial al forului european.

1-1 a fost scorul întâlnirii dintre Irlanda de Nord și România, disputată miercuri seara la Belfast.

Nord-irlandezii au deschis scorul prin Boyce, în minutul 56, în timp ce România a egaliat în minutul 81, prin Bicfalvi.

Naționala pregătită de Mirel Rădoi a încheiat Grupa 1 din Divizia B a Ligii Națiunilor pe locul 3, cu 8 puncte.

Austria a câștigat grupa, cu 13 puncte, urmată de Norvegia, cu 10 puncte, iar Irlanda de Nord este ultima, cu doar două puncte.