Cicâldău, gol pentru Galatasaray din pasa lui Moruțan. Meci perfect pentru fostul jucător de la FCSB

Mijlocașul român Alexandru Cicâldău a deschis scorul pentru Galatasaray în deplasarea cu Kasimpașa, după o fază în care a fost servit perfect de fostul jucător de la FCSB, Olimpiu Moruțan, cel care azi a primit și banderola de căpitan, chiar la debutul în tricoul formației Cim Bom.

Faza a avut loc în minutul 32, când Moruțan s-a distrat cu apărarea celor de la Kasimpașa, a dat o pasă scurtă la firul ierbii fostului oltean, care astfel nu l-a iertat pe portarul advers din fața porții.

La foarte puțin timp după primul gol, același Moruțan s-a aflat la originea golului secund al Galatei. Și acest lucru după ce a recuperat o minge din careul advers, a șutat cu piciorul său drept, iar portarul a respins greșit în față, de unde Akturkoglu a introdus mingea în plasă.

Scorul la pauză în acest moment este de 2-1 pentru Galata, după ce gazdele au redus din handicap în minutul 45, gol marcat de danezul Jorgensen.

Kasimpasa: Ertugrul - Hadergjonaj, Bruma, Tarkan, Eren - Travnik, Sadiku - Varga, Hajradinovic, Yusuf - Jorgensen.

Galatasaray: Muslera - Boey, Luyindama, Nelsson, Van Aanholt - Moruțan, Kutlu, Cicâldău - Alper, Diagne, Kerem.

Galatasaray a început deja perfect noul sezon din Turcia, cu două victorii în primele două runde - 2-0 contra lui Giresunspor, cu un gol marcat de Alex Cicâldău, și 2-1 împotriva lui Hatayspor.

UPDATE: Kasimpașa - Galata s-a terminat până la urmă 2-2, după ce gazdele au egalat prin Bozok în minutul 66. Românii au fost înlocuiți până la urmă, Cicâldău chiar la pauză, iar Moruțan în minutul 73.

Liga 1: Sepsi OSK smulge un punct pe final pe teren propriu în fața celor din Botoșani

CSM București, cu Cristina Neagu revenită pe teren, învinsă surprinzător în finala Cupei României