CFR Cluj, neînvinsă în amicalele din această vară

Campioana României CFR Cluj este în formă maximă în această perioadă de pauză competițională, perioadă în care a evoluat în mai multe jocuri amicale, în unele chiar cu adversare cu nume în Europa.

Sâmbătă, CFR a disputat al patrulea meci test al verii, învingând cu 2-0 pe Hajduk Split, rămânând în continuare neînvinsă.

Golurile au fost marcate ambele în prima repriză, de Deac din penalti și de Cristi Manea.

Meciul a avut loc în cantonamentul din Austria, acolo unde CFR a mai dispus și de Koper (2-0), Napredak (3-0) și Partizan Belgrad (1-0). A fost ultimul meci din cantonamentul austriac.

Clujenii vor debuta curând în turul I preliminar din Champions League cu armenii de la Pyunik Erevan. Primul meci va avea loc în Armenia, pe 5 iulie, iar returul se va juca la Cluj-Napoca, pe 13 iulie.

FC Pyunik este cea mai titrată echipă din Armenia, cu 15 titluri și 8 Cupe ale Armeniei în palmares. Dacă va trece de FC Pyunik, echipa lui Dan Petrescu va întâlni învingătoarea duelului dintre Duddelange (Luxemburg) - KF Tirana (Albania).