CFR Cluj câștigă la Sofia în grupele Europa League

CFR Cluj a debutat cu dreptul în Grupa A din Europa League.

Campioana României s-a impus joi seara cu 2-0 pe terenul celor de la ȚSKA Sofia, într-un meci la care au asistat și aproximativ 12 mii de suporteri.

După o primă repriză echilibrată, în care gazdele au fost mai periculoase, iar Bălgrădean a avut ceva de muncă, gruparea din Gruia s-a descătușat în partea secundă.

Rondon a deschis scorul în minutul 53, cu o lovitură de cap, după o centrare excelentă a lui Deac.

0-2 s-a făcut în minutul 74, când Deac a transformat un penalti dictat pentru un fault în careu asupra lui Debeljuh.

În celălalt meci al grupei, AS Roma s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Young Boys Berna.

Etapa următoare, programată săptămâna viitoare, CFR Cluj joacă pe teren propriu cu Young Boys Berna, în timp ce AS Roma primește vizita lui ȚSKA Sofia.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre ȚSKA Sofia și CFR Cluj, din Grupa A a Europa League.

ȚSKA Sofia - CFR Cluj 0-2 (Rondon '53, Deac '74 - penalti)

min.90+3 - FINALUL MECIULUI

min.90 - Trei minute suplimentare pentru partea secundă a acestui duel.

min.85 - Bulgari n-au contat în această repriză secundă, controlată de clujeni.

min.78 - Schimbă Dan Petrescu: iese Deac, intră Chipciu.

INFO: Roma face 2-1 în Elveția, după un gol al lui Kumbulla (min.74).

min.74 - GOOOL CFR CLUJ !!! Deac transformă cu siguranță penaltiul !!!

min.72 - Penalti pentru CFR Cluj! Youga îl faultează în careu pe Debeljuh și arbitrul arată punctul cu var.

INFO: Roma egalează la Young Boys Berna, prin Bruno Peres, în minutul 69.

min.65 - O repriză secundă care se joacă mai mult la mijlocul terenului. CFR a închis excelent jocul după ce-a marcat, iar bulgarii nu s-au mai apropiat de poarta apărată de Bălgrădean.

min.63 - Schimbare la gazde: iese Sinclair, intra Keita.

min.53 - GOOOL CFR CLUJ !!! Rondon deschide scorul cu capul dintr-o centrare a lui Deac !!!

ora 20:58 - A început repriza secundă.

min.45+1 - Finalul primei reprize.

min.43 - Rodrigues șutează slab și ne îndreptăm către o primă repriză fără gol marcat.

min.40 - 58%-42% este raportul posesiei mingii când mai sunt doar 5 minute din prima repriză.

min.30 - Păun trage de la distanță, dar fără forță, iar portarul advers reține cu ușurință.

min.24 - Bălgrădean este atent și reține la o încercare a lui Sowe.

min.20 - Busatto scoate de sub bară la o lovitură de cap trimisă de Vinicius.

min.19 - Păun șutează frumos, dar mingea este deviată și se duce peste poartă.

INFO: În celălalt meci al Grupei A, Young Boys Berna o conduce cu 1-0 pe AS Roma, după golul reușit de Nsame, în minutul 14, dintr-o lovitură de la 11 metri.

min.10 - Bulgarii au început mai bine meciul, iar Bălgrădean are o nouă intervenție, de această dată la un șut de la distanță al lui Sankhare.

min.6 - Neînțelegere între Bălgrădean și Burcă, însă goalkeeperul român intervine apoi la un șut al lui Sowe.

min.3 - Bălgrădean are o intervenție excelentă la un șut trimis de Yomov.

INFO: În celălalt meci al grupei se întâlnesc Young Boys Berna și AS Roma.

ora 19:55 - A început meciul.

Meciul se joacă în capitala Bulgariei, iar în tribune sunt aproximativ 12.000 de suporteri, ceea ce reprezintă 30% din capacitatea stadionului.

Partida este televizată de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

ECHIPELE

ȚSKA Sofia: Busatto - Vion, Antov, Mattheij, Mazikou - Youga, Rodrigues - Sinclair, Sankhare, Yomov - Sowe.
Antrenor: Stamen Belchev.

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Păun, Hoban, Djokovic - Deac, Debeljuh, Rondon.
Antrenor: Dan Petrescu.

Arbitru: Halil Umut Meler (Turcia).