Ce spune Ionuț Radu după primele sale minute bifate la Inter în această stagiune

Ionuț Radu se declară fericit după al doilea meci bifat în poarta lui Inter la echipa mare în cariera sa, de fapt doar 45 de minute pe care Antonio Conte i le-a oferit în partida cu Sampdoria.

Românul a bifat prima apariție în tricoul nerazzurilor după 1820 de zile, precedenta sa intrare pe teren fiind abia în 2016, într-un joc pierdut cu Sassuolo.

În cele 45 de minute pe care le-a petrecut pe teren, Radu n-a primit gol, iar Inter, campioană deja în Serie A, s-a impus cu 5-1.

Portarul român Ionuț Radu a bifat primul său meci în Italia după o pauză de un an și jumătate

Tânărul portar de 23 de ani a vorbit după meci la zona mixtă în fața presei adunate pe San Siro: "N-a fost un an deloc rău, aș spune. Am așteptat un moment ca acesta mult timp. Sunt printre atâția campioni, muncesc să fiu ca ei. Mă simt mai bun în general. Am fost inspirat de agresivitatea și forța mentală care sunt esențiale la acest nivel. Munca staff-ului este fundamentală, de asemenea. Știam și nu știam că voi juca azi. Era ceva în aer. Am fost mereu pregătit, Am crescut timp de 8 ani la Inter și sper că vor veni și oportunitățile pentru mine", a vorbit Radu după meci, fost portar în România la Steaua și Dinamo.

Este primul titlu al lui Inter după 11 ani în Italia, iar pentru Radu a fost primul joc oficial disputat după un an și jumătate de pauză, de pe vremea când era împrumutat la Genoa.

D.A.

Schimbare de antrenor în Liga 1. Cine îi va lua locul lui Eugen Neagoe la Astra - presă

Liga 1: Rezultate de sâmbătă din etapa a 7-a a play-off-ului/play-out-ului