Cât de gravă e accidentarea suferită de Florin Tănase în timpul partidei câștigate de FCSB cu UTA

Florin Tănase, decarul și căpitanul formației FCSB, lidera din Liga 1, s-a accidentat din nou și a fost înlocuit în timpul partidei disputate de echipa sa sâmbătă seara cu UTA Arad, scor 3-0 pe Arena Națională.

Partida a avut loc în etapa cu numărul 12 din L1, iar golurile au fost marcate în ultimul sfert de oră de Man din penalti, Coman și Olaru. În minutul 32, căpitanul Florin Tănase a fost înlocuit după ce a acuzat probleme medicale, el fiind întors recent pe teren după o accidentare mai de lungă durată.

”A simţit ceva în prima repriză şi am stabilit că e bine să nu mai riscăm absolut nimic. Jucăm duminica viitoare, am convingerea că până atunci va fi pe teren”, a mărturisit tehnicianul liderului, Toni Petrea, după partidă, în direct la TelekomSport.

REZUMAT: FCSB - UTA Arad 3-0. Victorie în superioritate numerică

Meciul din runda viitoare va fi chiar cel cu CFR Cluj, campioana României.

În locul lui Tănase a intrat Buziuc, fost atacant la Gaz Metan, dar și acesta a fost înlocuit apoi cu Florinel Coman, în minutul 68.

Liga 1: FCSB a învins-o pe final pe UTA

În minutul 58 de la oaspeţi a fost eliminat Neluţ Roşu, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

”Important e că am câştigat acest meci, ştiam că va fi un meci dificil cu un adversar care se apără destul de bine şi s-a văzut în prima repriză, când am întâmpinat ceva probleme în a găsi drumul către poarta adversă. Deşi am avut multe ocazii, nu am marcat, repriza a doua am jucat mult mai bine. Ne-am creat şi mai multe ocazii de a înscrie şi am reuşit să o facem, iar victoria nu poate fi pusă la îndoială. Lipsesc jucătorii accidentaţi, a intrat destul de bine Florinel Coman şi a marcat, cu Tase şi cu Denis am vorbit înainte de meci, le-am zis dacă simt ceva, cea mai mică problemă să ne anunţe şi să iasă şi n-are rost să facă vreo recidivă şi să stea mai mult”.

Continuarea declarației lui Toni Petrea, antrenor la FCSB, făcută tot pentru televiziunea TelekomSport.

FCSB e lideră cu 30 de puncte în prima ligă, urmată de Craiova cu 25 și de CFR cu 21 de lungimi.

D.A.

Liga 1: Rezultatele înregistrate în meciurile programate sâmbătă în etapa a 12-a

Alegeri parlamentare: Cum votezi dacă ai COVID sau ești în carantină