Liga 1: FCSB a învins-o pe final pe UTA

FCSB și-a consolidat prima poziție în clasamentul Ligii 1, după un meci mult mai echilibrat decât îl arată scorul.

Gruparea „roș-albastră” a învins-o pe UTA Arad, scor 3-0, toate reușitele venind în ultimul sfert de oră.

Dennis Man, în minutul 76, dintr-o lovitură de la 11 metri, Florinel Coman, în minul 90, cu o reluare frumoasă din interiorul careului, și Darius Olaru (min.90+2), cu o lovitură de cap, au marcat golurile liderului Ligii 1.

Din minutul 58, gazdele au evoluat în inferioritate numerică, după ce Roșu a fost eliminat.

La FCSB au revenit Man, Tănase și Coman, însă decarul "roș-albaștrilor" a ieșit accidentat după numai 30 de minute și riscă să absenteze de la derbiul de etapa viitoare cu CFR Cluj. Un meci pe care îl va rata cu siguranță Panțîru, din cauza cumului de cartonașe galbene.

Cu această victorie, FCSB a ajuns la 30 de puncte în clasamentul Ligii 1, cu cinci peste Universitatea Craiova, care are însă un meci mai puțin disputat.

De partea cealaltă, UTA se află pe locul 6, cu 17 puncte.

FCSB: Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Panțîru - Moruțan, Simion, Tănase - Man, Olaru, Popescu.

UTA: Iacob - Tomozei, Erico, Benga, Rrumbullaku - Miculescu, Roșu, Albu, Rusu - Morar, Hora.

Arbitru: Cătălin Popa.