Caroline Garcia, eliminată rapid în optimi la Wimbledon

Caroline Garcia, Franța, fostă ocupantă a top 10 WTA, a fost eliminată în primul meci al zilei de duminică la Wimbledon, în cadrul optimilor de finală.

Aceasta a fost învinsă de mai tânăra sa adversară Marie Bouzkova, Cehia, 66 WTA, scor 7-5, 6-2, după o oră și 25 de minute de joc.

Bouzkova face un turneu excelent aici la Wimbledon, unde le-a mai eliminat pe americancele Riske, Li și Collins, iar în sferturi va înfrunta pe învingătoarea duelului Mertens - Jabeur, ultima fiind locul 2 mondial WTA.

Sportiva din Cehia o învinge pentru a doua oară pe iarbă pe Garcia, după meciul de anul trecut de la Birmingham, scor tot 2-0 la seturi. Pentru jucătoarea de 23 de ani este cel mai bun rezultat din carieră obținut vreodată la un turneu de Mare Șlem.

Garcia era o tenismenă teoretic în formă pe această suprafață, după ce câștigase foarte recent turneul WTA pe iarbă de la Bad Homburg, din Germania, în finală cu Bianca Andreescu.