Canotorul Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur și la Campionatele Europene în proba de 1000 de metri

Canotorul român Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen, în proba de canoe simplu pe distanţa de 1000 de metri.

Sportivul român a dominat categoric această cursă de pe pista artificială din Bavaria și a terminat-o cu un timp de 3:49.681 secunde.

Pe podium au urcat în spatele lui Chirilă cehul Martin Fuksa şi italianul Carlo Tacchini.

Tânărul canotor român a venit la aceste Europene din Germania în postura de dublu medaliat la Mondialele recent încheiate la Halifax, aur la această probă de 1000 de metri, plus argint în proba mai rapidă de 500 de metri.

Chirilă are 24 de ani și este legitimat la Clubul Sportiv Steaua București. Pentru România, ultima medalie europeană la canoe simplu pe 1000 de metri a fost obținută abia în 2011 de Iosif Chirilă (argint), iar ultimul titlu european a fost obţinut de Florin Mironcic (2006) la Racice.

Stelistul va evolua duminică, de la ora 12:30 (ora României), şi în finala probei de canoe simplu pe 500 de metri.