Bulgarii contestă victoria lui CFR Cluj din meciul cu ȚSKA Sofia

Jurnaliștii bulgari consideră că victoria obținută de CFR Cluj în meciul cu ȚSKA Sofia, din grupa A a Europa League, a fost nemeritată.

Publicația Blitz scrie că ȚSKA Sofia a avut mai multe ocazii de a marca și că CFR Cluj a primit un penalti nemeritat.

"Jucătorii lui Stamen Belchev au avut mai multe ocazii decât adversarii, dar nu au reușit să înscrie. ȚSKA a exercitat o presiune încă de la începutul meciului, dar Yomov și Sow au ratat înainte de pauză.

În minutul 73, CFR Cluj a marcat un nou gol prin Ciprian Deac, dintr-un penalti controversat. Arbitrul turc Halil Umut Meler a dezavantajat-o din nou pe ȚSKA, așa cum a făcut și cu FC Copenhaga în 2018. Arbitrul a dictat un fault după intervenția lui Yuga asupra lui Debeljuh. Cei doi jucători s-au ținut reciproc în careu, Yuga a căzut și și-a doborât adversarul, iar arbitrul a considerat că sunt circumstanțe pentru penalti", a scris Blitz.

De asemenea, jucătorul Georgi Yomov a afirmat că victoria lui CFR Cluj este nemeritată.

"Este adevărat, Clujul ne-a păcălit! Am fost ghinioniști! Am fost echipa mai bună pe teren. Am controlat complet jocul în prima repriză, am avut ocazii, dar am fost ghinioniști! Despre penalti ce să mai spun? Controversat!", a afirmat Yomov.

Amintim că CFR Cluj a debutat cu dreptul în grupele Europa League după ce a învins-o cu 2-0 pe ȚSKA Sofia.

Golurile campioanei României au fost marcate de Mario Rondon și Ciprian Deac.

Pentru CFR Cluj, în Europa League urmează meciul de pe teren propriu cu Young Boys Berna, programat pe 29 octombrie, de la ora 22:00.

Până atunci, CFR Cluj o va întâlni duminică pe FC Voluntari în Liga 1, de la ora 21:30.