Bianca Andreescu a învins-o pe Emma Răducanu și s-a calificat în turul doi la Miami Open

Jucătoarea canadiană de tenis Bianca Andreescu s-a calificat, miercuri, în turul doi al turneului de la Miami Open.

Bianca Andreescu a câștigat, scor 6-3, 3-6, 6-2, meciul jucat împotriva Emmei Răducanu, după două ore și 35 de minute de joc.

Cele două jucătoare cu origini românești s-au întâlnit în primul tur, iar Bianca Andreescu (31 WTA) a trecut de Emma Raducanu (72 WTA).

În turul al doilea, Bianca Andreescu o va întâni pe favorita numărul 7, Maria Sakkari.

Aceasta a fost a doua întâlnire directă dintre cele două tinere jucătoare. Primul meci nu s-a disputat până la final deoarece Emma Răducanu s-a retras în urma unei accidentări.