Bayern o învinge pe Borussia într-un derbi spectaculos (Video)

Bayern Munchen a dispus de Borussia Dortmund în marele derbi al Germaniei, scor 3-2, meciul fiind desfășurat în Westfalia.

Alaba, Lewandwoski şi Sane au punctat pentru bavarezi, în timp ce gazdele au marcat prin Reus şi Haaland, ultimul fiind viitorul adversar al României în Nations League, în naționala Norvegiei.

Un meci cu multe goluri, așa cum ne-am obișnuit în ultimele Der Klassiker. Chiar dacă gazdele au început bine, cu gol în minutul 45 marcat de Reus, Alaba a egalat în minutul 45 plus 3.

Partea secundă a fost una clar dominată de oaspeți, care au făcut spectacol prin Lewandowski, gol marcat de acesta cu capul extrem de frumos, completat apoi și de Sane în minutul 80.

E așadar încă o victorie în clasicul Germaniei pentru Bayern, care e prima în Bundesliga cu 18 puncte, două lungimi peste RB Leipzig.

Decizie bizară luată de Koeman la Barcelona. Messi, pe banca de rezerve cu Betis

Borussia Dortmund: Burki – Meunier, Hummels, Akanji, Guerreiro – Witsel, Delaney – Hazard, Reus, Sancho – Haaland. Antrenor: Lucien Favre.

Bayern Munchen: Neuer – Sarr, Boateng, Alaba, Lucas Hernandez – Kimmich, Goretzka – Gnabry, Miller, Coman – Lewandowski. Antrenor: Hans-Dieter Flick.

Doua românce, în clasamentul întocmit de WTA al celor mai lungi partide din acest an