Bayern o învinge fără drept de apel pe Borussia Dortmund în derbiul Germaniei

Bayern Munchen, campioana Germaniei, a trecut clar de rivala Borussia în cel mai așteptat meci al anului din Bundesliga.

Gruparea lui Thomas Tuchel, noul antrenor adus de bavarezi după demiterea lui Julian Nagelsmann, a câștigat după un meci spectaculos, scor 4-2.

Meciul s-a rupt devreme, în minutul 13, când portarul elvețian al Borussiei, Kobel, a făcut o gafă monumentală, dând pe lângă minge la o lansare de la 70 de metri în adâncime a rivalilor. A urmat o ploaie de goluri, semnate de Muller o dublă și Coman, pentru un 4-0 poate neverosimil în minutul 50.

Pe final, echipa în galben și negru a mai spălat puțin rușinea, prin golurile lui Can din penalti și Malen.

Un 4-2 consistent la debutul lui Tuchel pe banca alb-roșilor, care redevin lideri în Germania, cu 55 de puncte, două peste Dortmund.

În etapa viitoare, formația lui Tuchel va juca în deplasare la Freiburg, în timp ce Borussia va primi vizita celor de la Union Berlin.