Barcelona învinge Real Madrid într-un meci amical disputat în SUA (Video)

FC Barcelona și Real Madrid s-au întâlnit în noaptea de sâmbătă spre duminică într-un meci amical disputat în Statele Unite.

Marea învingătoare a fost trupa catalană, care a învins campioana Spaniei cu scorul de 2-1. Marele erou al serii a fost atacantul Pau Victor, autor al unei duble pentru formația blaugrana.

Victor a deschis scorul în minutul 42, din pasa lui Lewandowski, iar în minutul 54 tot el a majorat diferența după o reușită superbă, ulterior unei pase primite de la Alex Valle. SIngurul gol al campioanei Europei a venit pe final, prin puștiul Nico Paz, 18 ani, produs al academiei Realului, din centrarea turcului Arda Guler.

HIGHLIGHTS | REAL MADRID 1 vs 2 FC BARCELONA | USA TOUR 2024

A fost al 4-lea El Clasico disputat pe tărâm american, cu Barcelona câștigătoare până acum în toate cele 4 confruntări. Barcelona l-a adus pe Pau Victor, 22 de ani, în această vară de la Girona, în schimbul unei infime sume de 2,7 milioane de euro. O primă victorie așadar a noului antrenor de la Barca, germanul Hansi Flick. Iată cum au arătat echipele de start:

FC Barcelona: ter Stegen – Valle, Christensen, Inigo Martinez, Balde – Unai Hernandez, Bernal, Casado – Torre, Lewandowski, Pau Victor. Antrenor: Hansi Flick

Real Madrid: Courtois – Vazquez, Militao, Rudiger, Fran Garcia – Modric, Mario Martin, Ceballos – Guler, Endrick, Brahim Diaz. Antrenor: Carlo Ancelotti.