Ashleigh Barty și Karolina Pliskova, în sferturile de finală de la Wimbledon

Ashleigh Barty și Karolina Pliskova s-au calificat, luni, în sferturile de finală de la Wimbledon.

Liderul WTA a trecut în optimile de finală de câștigătoarea de la Roland Garros, Barbora Krejcikova, aflată înaintea meciului într-o serie de 15 victorii consecutive.

Australianca s-a impus în două seturi, cu 7-5, 6-3.

De partea cealaltă, Karolina Pliskova a eliminat-o pe surprinzătoarea rusoaică Liudmila Samsonova.

6-2, 6-3 a fost scorul cu care s-a impus jucătoarea din Cehia, după o oră și 15 minute.

În sferturi, Barty o va întâlni pe câștigătoarea partidei Emma Răducanu - Ajla Tomljanovic, în timp ce Pliskova o va înfrunta pe învingătoarea meciului dintre Madison Keys și Viktorija Golubic.