Anglia a obținut calificarea la EURO 2024

Selecţionata Angliei s-a calificat la EURO 2024, după rezultatele obţinute marţi seara în preliminarii.

Anglia şi-a luat o revanşă în faţa Italiei, pe care a învins-o cu 3-1, după ce a pierdut finala EURO 2020, chiar pe Wembley, la loviturile de departajare în faţa Squadrei Azzurra.

Oaspeţii au deschis scorul prin Gianluca Scamacca (15), dar naţionala Albionului a egalat înainte de pauză prin Harry Kane (32 - penalty). Gazdele s-au desprins după pauză, graţie reuşitelor semnate de Marcus Rashford (57) şi Kane (77).

Ungaria a obţinut un punct în Lituania, 2-2, după ce balticii au avut 2-0 la pauză. Dominik Szoboszlai (67 - penalty) şi Barnabas Varga (82) au marcat golurile echipei maghiare, care are șanse mari de calificare. Totuși, ungurii vor trebui să aștepte meciurile din luna noiembrie pentru a-și asigura locul la turneul final.

Ungaria conduce grupa G cu 14 puncte după șase meciuri, însă are meci direct cu Muntenegru în ultima etapă a preliminariilor, iar în partida directă - dacă înving - muntenegrenii ar putea ajunge la 14 puncte - cumulat cu o victorie în celelalt meci, cu Lituania - și să egaleze maghiarii.

Astfel, Muntenegru ar depăși Ungaria după rezultatele înregistrate în meciurile directe și s-ar califica. Totul se va decide în ultimele partide din preliminarii, în luna noiembrie.

Serbia a trecut de Muntenegru cu 3-1, prin dubla lui Aleksandar Mitrovic (9, 73) şi reuşita lui Dusan Tadic (77), în timp ce pentru oaspeţi a punctat Stevan Jovetic (36).

Ucraina a dispus de Malta cu 3-1, după ce insularii au deschis scorul. Probleme cu o echipă mică a avut şi Danemarca, având în vedere că a câştigat doar cu 2-1 în San Marino.

Românul Istvan Kovacs a arbitrat meciul câştigat de Slovenia la Belfast, 1-0 cu Irlanda de Nord, eliminând un jucător de la gazde (58).

Kazahstanul a reuşit o victorie neaşteptată în Finlanda, cu 2-1, după ce nordicii au deschis scorul.

Rezultatele de marţi:
Grupa C
Anglia - Italia 3-1
Au marcat: Harry Kane 32 - penalty, 77, Marcus Rashford 57, respectiv Gianluca Scamacca 15.

Malta - Ucraina 1-3
Au marcat: Paul Mbong 12, respectiv Ryan Camenzuli (autogol) 38, Artem Dovbik 43 - penalty, Mihailo Mudrik 85.

Lituania - Ungaria 2-2
Au marcat: Fedor Cernych 20, Pijus Sirvys 36, respectiv Dominik Szoboszlai 67 - penalty, Barnabas Varga 82.

Serbia - Muntenegru 3-1
Au marcat: Aleksandar Mitrovic 9, 73, Dusan Tadic 77, respectiv Stevan Jovetic 36.

Finlanda - Kazahstan 1-2
Au marcat: Robert Taylor 28, respectiv Baktior Zainutdinov 77 - penalty, 90.

Irlanda de Nord - Slovenia 0-1
A marcat: Adam Gnezda Cerin 5.
Cartonaş roşu: Shea Emmanuel Charles (Irlanda de Nord) 58.

San Marino - Danemarca 1-2
Au marcat: Alessandro Golinucci 61, respectiv Rasmus Hojlund 42, Yussuf Poulsen 70.

6 San Marino 8 0 0 8 1-26 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Primele două clasate din fiecare grupă se califică la turneul final al EURO 2024, care va avea loc în Germania.