A avut loc ultima etapă din Premier League. Liverpool și Chelsea prind in extremis locurile de Champions League, după desfășurări dramatice de scor (Video)

Duminică a avut loc în Premier League ultima etapă din sezonul 2020/2021, runda cu numărul 38, rundă decisivă pentru stabilirea echipelor de top 4 care vor merge stagiunea viitoare în Champions League.

În luptă erau Chelsea, Leicester și Liverpool, cu mențiunea că ultima avea nevoie de același rezultat precum Leicester pentru a bifa locul 4 și a obține o calificare in extremis în UCL.

Gruparea lui Jurgen Klopp a învins la limită pe Crystal Palace, scor 2-0, prim gol Sadio Mane în minutul 36, deși înainte de această reușită gazdele au ratat ocazii cu nemiluita, plus același Mane în minutul 74, meci care a prilejuit și ultimul joc al lui Wijnaldum în tricoul cormoranilor. Cel mai probabil, el va pleca la Barcelona din sezonul viitor.

Marea surpriză a constituit-o înfrângerea lui Chelsea în deplasarea de la Aston Villa, scor 1-2. Traore și El-Ghazi au adus victoria echipei din Birmingham, în timp ce finalista de Champions League a redus din handicap doar prin Chilwell. A fost și un gol anulat al lui Werner, anulat de cei din camera VAR pentru offside, în minutul 59. Azpilicueta de la Chelsea a fost eliminat direct în minutul 89.

Din fericire însă pentru echipa în alb-albastru din Londra, Leicester a fost surprinzător învinsă acasă cu 4-2 de către Tottenham, deși gazdele au condus de două ori, 1-0 și 2-1. Vardy a marcat ambele goluri ale vulpilor din penalti, dar Spurs a replicat prin reușite bifate de Kane, Bale și un autogol stupid al lui Schmeichel. Ultimul gol a fost bifat de același Gareth Bale în minutul șase de prelungiri.

În urma acestor jocuri, clasamentul primelor locuri arată astfel în Premier League:

7. Tottenham 61 p

Așadar, Liverpool și Chelsea merg in extremis în Champions League, londonezii nu mai sunt obligați să învingă pe City pe 29 mai în finala Ligii, căci vor merge acolo automat prin campionat acolo. Leicester ratează la limită potul din cauza înfrângerii cu Spurs, dar rămâne cu trofeul Cupei Angliei cucerit în această stagiune.

Real Madrid, fără trofeu cucerit în această stagiune. E cel mai slab sezon de 11 ani încoace pentru ”blancos”

West Ham va merge și ea în Europa League, în timp ce în Conference League va evolua Tottenham.

Iată toate rezultatele zilei de astăzi în EPL:

Fulham – Newcastle 0-2 (Willock 23, Schar 88 pen.)
Leeds United – West Bromwich Albion 3-1 (Rodrigo 18, Phillips 43, Bamford 78-pen. / Robson-Kanu 90)
Arsenal – Brighton 2-0 (Pepe 49, 60)
Aston Villa – Chelsea 2-1 (Traore 44, El-Ghazi 52 / Chilwell 70)
Manchester City – Everton 5-0 (De Bruyne 11, Gabriel Jesus 14, Foden 54, Aguero 71, 77)
Leicester – Tottenham 2-4 (Vardy 17 pen., 51 pen. / Kane 41, Schmeichel 77-autogol, Bale 87, 90+6)
Sheffield United – Burnley 1-0 (McGoldrick 25)
Liverpool – Crystal Palace 2-0 (Mane 36, 74)
West Ham – Southampton 3-0 (Fornals 30, 33, Rice 86)
Wolverhampton – Manchester United 1-2 (Semedo 40 / Elanga 13, Mata 45+4 pen.)

Cele trei echipe retrogradate în Championship sunt Fulham, West Bromwich și Sheffield.

Nou record de prezențe românești la Roland Garros. Luni încep jocurile din tabloul de calificări

Simona Halep face parte din lista jucătoarelor de pe tabloul principal de la Wimbledon. Ce alte românce au mai fost acceptate direct

Accident la intersecţia Splaiul Independenţei cu Bulevardul Eroilor: Patru persoane au ajuns la spital