Farul, eliminată din preliminariile Ligii Campionilor: Sheriff, victorie cu 3-0 la Tiraspol

Farul a fost eliminată din preliminariile Ligii Campionilor după ce a pierdut, scor 3-1 la general, dubla de calificare împotriva moldovenilor de la Sheriff Tiraspol.

Cu avantaj minim după victoria din tur, Farul a mers la Tiraspol din postura de favorită la calificare, dar a rezistat cu greu în fața lui Sheriff. Moldovenii au avut mai multe ocazii în prima repriză, în timp ce echipa lui Gică Hagi a ratat doar prin Adrian Mazilu, o singură ocazie importantă.

Amine Talal a deschis scorul în prelungirile primei părți și Sheriff a intrat cu avantaj minim la cabine.

Repriza a doua a fost dominată tot de Sheriff Tiraspol, care a ratat șansa de a câștiga partida în timpul regulamentar pentru că Marian Aioani a intervenit foarte bine. S-a ajuns în prelungirile meciului, după ce la capătul celor 90 de minute a fost egalitate, 1-1.

Mbekely și Ademo au înscris și au întors soarta calificării în favoarea lui Sheriff, după ce Farul a cedat fizic în final. S-a terminat 3-1 pentru Sheriff Tiraspol, iar moldovenii merg mai departe și vor da peste Maccabi Haifa în turul doi din preliminariile Ligii Campionilor.

Eliminarea din preliminariile Ligii Campionilor o ducepe Farul în turul doi preliminar din Conference League, unde echipa lui "Regelui" Hagi va da peste învinsa "dublei” dintre FC Urartu (Armenia) - HSK Zrinjski (Bosnia), 0-1 în tur.

SHERIFF - FARUL 3-0
Au marcat: Talal 45+1, Mbekely 99, Ademo 105+2

Min. 120+2 - Final. Farul este eliminată din preliminariile Ligii Campionilor, 1-3 la general cu Sheriff Tiraspol.

Min. 106 - A început repriza a doua de prelungiri.

Min. 105+3 - Pauză.

Min. 105+2 - GOOOOOL SHERIFF! Ademo înscrie și el cu un șut plasat pe lângă Aioani, lăsat liber în careu de Vinicius cu o pasă printre.

Min. 99 - GOOOOOLLLLLL SHERIFF! Mbekely înscrie din interiorul careului, cu un șut plasat, deschis excelent de Luvannor.

Min. 90+4 - Ocazie Sheriff! Talal șutează după o pătrundere în forță, Artean blochează în ultimul moment.

Min. 91 - A început prima repriză de prelungiri la Tiraspol.

Min. 90+7 - Pauză. Meciul merge în prelungiri, vom avea câte două reprize de 15 minute. Scorul general este egal, 1-1.

Min. 90+3 - Ocazie Sheriff! Apostolakis trage de la distanță, minge periculoasă care îl întinde serios pe Aioani, dar portarul Farului respinge.

Min. 73 - Ocazie Sheriff! Ademo trage pe lângă poartă de la 15 metri.

Min. 51 - Ocazie Farul! Mazilu ratează o șansă importantă! Lansat de Alibec, după o recuperare a atacantului, Mazilu trimite pe lângă poartă.

Min. 49 - Ocazie Sheriff! Badolo trimite un șut frumos cu efect, Aioani se întinde și respinge în corner.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+3 - Pauză.

Min. 45+1 - GOOOOLLLL SHERIFF! Talal deschide scorul! Singur în centrul careului, profitând de o respingere aiurea, îl driblează pe Aioni și înscrie

Min. 38 - Ocazie Sheriff! Ngom Mbekely șutează din apropiere, dar blochează in-extremis Nedelcu.

Min. 11 - Ocazie Sheriff! Talal trimite cu capul peste poarta lui Aioani, ocazie uriașă, lăsat singur în careu după ce a scăpat de marcaj la o centrare din dreapta.

Min. 1 - A început meciul.

După rezultatul bun obținut în tur, la Ovidiu, victoria cu 1-0 împtoriva moldovenilor, Farul merge pe terenul lui Sheriff pentru a obține calificarea în turul doi preliminar din Liga Campionilor.

Dacă trece de Sheriff Tiraspol, Farul va întâlni câștigătorea din dubla Maccabi Haifa - Hamrun.

În caz contrar, dacă este eliminată de Sheriff Tiraspol, Farul va da în turul II preliminar din Conference League peste învinsa "dublei” dintre FC Urartu (Armenia) - HSK Zrinjski (Bosnia), 0-1 în tur.

Sheriff: Koval – Zohouri, Garananga, Bueno – Badolo, Fernandes, Kyabou, Talal, Apostolakis – Mbekeli, Luvannor
Rezerve: Straistari, Pașcenco, Djibo, Ricardinho, Ngah, Tovar, Forov, Dijnari, Paiva, Boțan, Ademo

Farul: Aioani – Kiki, Popescu, Boli, Borza – Artean, Nedelcu, Grameni – Mazilu, Alibec, Rivaldinho
Rezerve: Buzbuchi, Queiros, Băluță, Vînă, Borgnino, Larie, Sîrbu, Carnat, Marins, Sali, Popescu