STB reduce, de luni, programul de lucru și salariile pentru aproximativ 3.300 de angajați. Cine e vizat și cine scapă (Document)

STB reduce, de luni, programul de lucru și salariile pentru aproximativ 3.300 de angajați. Cine e vizat și cine scapă (Document)
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

STB urmează să reducă programul de lucru – și, proporțional, salariile – pentru mai mulți angajați, începând de luni, 20 aprilie.

Măsura ar urma să se aplice și în prima parte a verii, adică până pe 20 iulie, potrivit unui document consultat de Spotmedia.ro și pe care îl puteți citi integral în acest articol.  

Diminuarea programului și a salariilor se va aplica și pentru personalul TESA, dar și pentru conducere. Deja STB a și stabilit zilele în care nu vor lucra parte dintre angajați.

Există, însă, și categorii de angajați cărora nu li se va reduce programul.

ADVERTISING

Este vorba despre angajații din:  

  • Direcția Transport Autovehicule Rutiere
  • Direcția Transport, Întreținere Material Rulant,
  • Departamentul Întreținere și Reparații
  • Departamentul Utilaj Transport Intervenții
  • Serviciul Dispecerizarea Circulației.  

Decizia a fost semnată joi, 16.04.2026, și le-a fost deja trimisă salariaților care au competență în aplicarea ei.

Puteți consulta, mai jos, documentul:

Directorul STB: Impact pentru circa 3.300 de angajați

L-am întrebat pe directorul general al STB SA, Andrei Dinculescu Bighea:

ADVERTISING
  • dacă a dispus într-adevăr reducerea programului de lucru
  • câți angajați vor fi afectați
  • care este economia pe care o preconizează

„Am semnat ieri această decizie, am comunicat-o în cursul zilei de astăzi (17 aprilie 2024 - n.red.). Impactul se găseste în planul de eficientizare, după ultimele revizuiri, aproximativ 3.300 de angajați. Este o soluție temporară, care va aduce inclusiv reduceri de cost indirecte (cu referire la costurile de operare ale clădirilor unde ne desfășurăm activitatea)”, a a transmis directorul general al STB SA pentru Spotmedia.ro.

ADVERTISING

Probleme mari cu personalul din producție

Așa cum Spotmedia.ro a relatat anterior, STB s-a confruntat, în ultimii ani, cu pierderi masive de efective de șoferi și vatmani. Din 4.886 de angajați din această categorie, fiecare al 9-lea a plecat, în ultimii 5 ani.

Au dispărut din structura de personal și mulți oameni de la întreținere, dar și din categoria de personal din care fac parte controlorii.

Comparativ, volumul de personal TESA a rămas relativ constant. Iar numărul de șefi a scăzut, dar într-un ritm mult mai mic decât cel al șoferilor, vatmanilor și personalului de la întreținere.

De la preluarea mandatului, primarul general Ciprian Ciucu a susținut, în repetate rânduri, că STB trebuie reformată și că așteaptă planul prin care conducerea societății își dorește să salveze societatea de la insolvență.