Parlamentarii intrați pe listele POT ar putea să nu voteze moțiunea PSD-AUR

Parlamentarii intrați pe listele POT ar putea să nu voteze moțiunea PSD-AUR
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Foștii parlamentari POT din grupul Uniți pentru România condiționează votul la moțiunea PSD-AUR: cer o soluție de guvernare.

Senatorii și deputații intrați în Parlament pe listele Partidului Oamenilor Tineri, reuniți acum în grupul parlamentar Uniți pentru România, anunță că nu vor vota moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, în lipsa unei soluții clare pentru guvernare.

ADVERTISING

Este vorba despre 16 parlamentari, al căror vot poate deveni decisiv la scrutinul programat pe 5 mai.

Poziția vine după ce, cu o zi înainte, Anamaria Gavrilă a transmis că parlamentarii din grupul pe care îl coordonează au semnat moțiunea, dar a cerut ca PSD și AUR „să își asume guvernarea” înainte de vot.

Mesajul marchează o distanțare față de inițiatorii demersului, în condițiile în care semnarea moțiunii nu garantează și votul pentru căderea Executivului.

ADVERTISING

Moţiunea de cenzură PSD-AUR a fost citită, miercuri, de către liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu.

Dezbaterea și votul final sunt programate pentru 5 mai, când se va decide soarta Executivului.

Documentul a fost inițiat de parlamentari din PSD, AUR și PACE – Întâi România și poartă titlul „STOP «Planului Bolojan» de distrugere a economiei, de sărăcire a populaţiei şi de vânzare frauduloasă a averii statului”.

Moțiunea a fost semnată de 253 de parlamentari și solicită demiterea Guvernului, pe care inițiatorii îl acuză de politici economice dăunătoare și de lipsă de transparență.

ADVERTISING