Ce spune Nicușor Dan despre lista neagră de la CSM: Nu am mijloace instituționale pentru a interveni

Ce spune Nicușor Dan despre lista neagră de la CSM: Nu am mijloace instituționale pentru a interveni
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Președintele Nicușor Dan a criticat, joi, decizia CSM de a publica o listă cu numele unor persoane și organizații care au criticat sistemul judiciar, afirmând că instituția are dreptul să apere magistrații, dar nu și să „escaladeze” tensiunile din societate.

Nicuşor Dan a fost întrebat, în Polonia, despre lista neagră prezentată de CSM, cu organizaţii neguvernamentale şi persoane publice.

"Eu, de când exercit mandatul ăsta, constatând că există enorm de multă tensiune socială în România, am îndemnat la calm şi la dezescaladare.

Câteva luni, şi e regretabil că lucrul ăsta s-a întâmplat, a existat o aversiune socială faţă de magistraţi. Şi asta, încă prevăzând cu săptămâni, luni, înainte de asta, am spus că nu e normal. Ea s-a întâmplat.

E legitim ca CSM-ul să-i apere pe magistraţi. Nu e legitim, însă, ca CSM-ul să escaladeze.

Deci e foarte bine că ei au luat opinii, au răspuns la aceste opinii. E democraţie, fiecare îşi apără punctul de vedere. Însă să indici cu nume şi prenume persoane fizice şi persoane juridice, ONG-uri, asta nu e deloc corect", a spus preşedintele.

Întrebat dacă a avut o discuţie, el a răspuns: "Lucrul s-a întâmplat, din nou, orice escaladare nu face decât rău societăţii româneşti, indiferent din ce parte vine. Asta e ce pot eu să spun. Mai departe, evident că nu am mijloace instituţionale pentru a interveni în această chestiune".

Pe 9 iunie, Secția pentru judecători a CSM a publicat un raport de 76 de pagini în care sunt analizate declarații ale unor politicieni, poziții publice ale unor organizații neguvernamentale și articole de presă.

Potrivit documentului, aceste luări de poziție fac parte dintr-o campanie de denigrare și din acțiuni de hărțuire îndreptate împotriva judecătorilor și a președintei Înaltei Curți de Casație și Justiție, Lia Savonea.

Raportul a fost criticat de mai multe organizații ale societății civile, care au susținut că nominalizarea ONG-urilor și a unor jurnaliști reprezintă o formă de intimidare și un derapaj de la principiile democratice.

Însă ulterior CSM a trimis „Lista neagră” la Comisia Europeană.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google