Adrian Veștea face apel la colegi să acționeze rațional. În ședința PNL se va discuta despre sesizarea CCR împotriva lui Nicușor Dan

Adrian Veștea face apel la colegi să acționeze rațional. În ședința PNL se va discuta despre sesizarea CCR împotriva lui Nicușor Dan
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum
Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google

Înainte de şedinţa crucială de la PNL, premierul desemnat Adrian Veştea face un apel la colegii săi „să acţioneze raţional” şi susţine că este responsabilitatea liberalilor să-şi asume ”acest moment dificil”.

Anterior, şi Cătălin Predoiu a cerut instalarea rapidă a unui guvern Veștea. Însă de dimineaţă din ce în ce mai mulţi lideri PNL din teritoriu şi-au exprimat susţinerea pentru Ilie Bolojan.

În paralel, liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, a anunţat că la şedinţa conducerii partidului de la ora 17 se va discuta despre o posibilă sesizare a Curţii Constituţionale, acuzându-l pe Nicuşor Dan că a încălcat Constituţia când l-a desemnat pe Veştea, fără să se consulte cu partidele.

Totuşi, o eventuală sesizare a Curții Constituționale nu suspendă automat procedura de învestire a Executivului.

Mesajul lui Veştea

Premierul desemnat Adrian Veștea le-a transmis liberalilor că PNL are responsabilitatea de a-și asuma guvernarea într-un moment pe care îl descrie drept unul „de răscruce” pentru România.

Veștea afirmă că partidul trebuie să pună interesul țării pe primul plan și să contribuie la readucerea României pe „un drum al echilibrului economic și social”.

El își invocă experiența de peste 30 de ani în PNL și cariera în administrație, susținând că acestea ar trebui să înlăture orice îndoială cu privire la capacitatea sa de a conduce Executivul.

Premierul desemnat spune că România are nevoie de un guvern stabil și eficient, care să continue reformele, să implementeze proiectele din PNRR și să mențină ritmul investițiilor, exprimându-și încrederea că liberalii vor acționa „rațional” și îl vor susține.

"Dragi colegi liberali,

Este responsabilitatea noastră, ca partid istoric, să ne asumăm acest moment dificil. Nu avem încotro, dacă vrem să readucem România pe un drum al echilibrului economic și social.

Suntem într-un moment de răscruce, în care trebuie să ne păstrăm identitatea. Noi, toți cei care suntem astăzi parte din PNL, cel mai vechi partid din România – primari, președinți de consilii județene, președinți de organizații, deputați, senatori, consilieri locali și județeni – trebuie să facem ceea ce este necesar pentru țară.

Sunt membru de peste 30 de ani în PNL. Nu m-am ascuns în spatele unor liste, ci am candidat uninominal. Experiența vastă din administrație ar trebui să înlăture orice urmă de îndoială în ceea ce mă privește.

România are nevoie de un Guvern stabil și eficient, care să ducă mai departe reformele, să implementeze programele asumate prin PNRR și să continue investițiile. Mă bazez pe colegii mei că vor acționa rațional și că vom lucra împreună pentru același scop", este mesajul scris postat pe Facebook,.

În plus, într-un clip video adaugă:

"Suntem într-un moment de răscruce, în care trebuie să ne păstrăm identitatea. Suntem cel mai vechi partid din România și cred că avem datoria și obligația, mai mult ca oricând, ca noi să rămânem noi, Partidul Național Liberal, și să facem ceea ce trebuie pentru țară.

Sunt membru de peste 30 de ani în PNL. Nu m-am ascuns în spatele unor liste, ci am candidat uninominal, de fiecare dată am câștigat categoric. Și nu o dată.

Cred că este responsabilitatea noastră, ca partid istoric, să ne asumăm acest moment greu. Este un moment în care trebuie să facem reforme, trebuie să implementăm programele din PNRR, accederea în OCDE este o prioritate. Sunt în măsură să creez echilibru, stabilitate și un guvern care să ducă România înainte".

PNL ar putea sesiza CCR împotriva lui Nicuşor Dan

Pe de altă parte, în şedinţa conducerii PNL se va discuta şi despre posibilitatea de a sesiza CCR pentru un conflict constituţional cu preşedintele Nicuşor Dan.

”Cu siguranţă, astăzi, la Biroul Politic Naţional, vom discuta inclusiv despre posibilitatea sesizării Curţii Constituţionale. Există doi actori care pot sesiza, prim-ministrul şi preşedintele Senatului”, a subliniat Daniel Fenechiu.

În opinia sa, ”încălcarea Constituţiei este cât se poate de evidentă”.

”În momentul în care domnul Tomac şi-a depus mandatul, şeful statului trebuia să invite partidele la negocieri şi la finalul negocierilor, consultărilor, ar fi trebuit să anunţe un prim-ministru.

Ideea că şeful statului intervine în viaţa Partidului Naţional Liberal e o chestiune care, din punctul meu de vedere, este inacceptabilă. Îmi aduce aminte de manifestările de autoritate ale regelui Carol. Partidul Naţional Liberal a avut o istorie asemănătoare, după asasinarea lui Ion Gheorghe Duca”, a relatat senatorul Daniel Fenechiu.

Potrivit avocatului Toni Neacșu, Constituția prevede la articolul 103 că președintele României desemnează un candidat pentru funcția de prim-ministru după consultarea partidului care deține majoritatea absolută în Parlament sau, în lipsa unei astfel de majorități, după consultarea partidelor reprezentate în Parlament.

Şi în opinia sa situația apărută după desemnarea lui Adrian Veștea poate constitui temei pentru sesizarea Curții Constituționale.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google