Ziua 1465 de război coincide cu data la care a început invazia rusă. În urmă cu 12 ani, „omuleții verzi”, soldați ruși cu uniforme fără însemne, au ocupat Crimeea, peninsula anexată ulterior de Rusia.
În timpul nopții forțele ruse au lansat un atac aerian masiv asupra instalațiilor de infrastructură civile, portuare și industriale din Odesa. Rezervoarele de combustibil din port, un spital, o grădiniță, un bloc și mai multe mașini au fost avariate. O fetiță de numai trei ani și jumătate a fost rănită.
Forțele ucrainene au publicat imagini cu trupe ruse folosind muniții cu fosfor alb într-un atac devastator asupra orașului Kostiantînivka din regiunea Donețk.
Rușii au atacat centrul orașului Sumî în jurul orei 4 dimineața, lovind un hotel, dar nu s-au oprit aici - un al doilea atac a urmat în timp ce pompierii interveneau pentru a stinge incendiul.
Și regiunile Zaporojie și Harkov au fost vizate de atacuri cu drone, soldate cu un mort și cinci răniți și multiple distrugeri.
Forțele ruse au lansat aproape 190 de drone în timpul nopții. Unitățile de apărare aeriană au neutraliat trei sferturi din ținte în nordul, sudul și estul țării.
Riposta Ucrainei a venit în Belogorod. Sistemele de rachete de artilerie HIMARS ale forțelor ucrainene au lovit centrul orașului situat la doar 34 km de granița de nord-est a Ucrainei cu Rusia. O centrală termică a fost avariată, iar mai multe părți din oraș au rămas fără energie electrică, alimentare cu apă și încălzire.
De asemenea, un depozit de petrol care a fost cuprins de flăcări în partea ocupată de Rusia a regiunii Lugansk.
Iar negocierile de pace vor continua cu o nouă întâlnire trilaterală, care va fi organizată în Emiratele Arabe Unite la începutul lunii martie, a anunțat președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
Între timp, Rusia şi Ucraina au convenit asupra unui armistiţiu local în jurul centralei nucleare Zaporojie, din sud-estul Ucrainei, pentru a permite efectuarea reparaţiilor necesare la liniile electrice de rezervă ale acestei unități.
Atacurile Rusiei
- Fetiță de 3 ani, rănită în Odesa - Rusia a lansat în timpul nopții atacuri cu drone asupra instalațiilor de infrastructură civile, portuare și industriale din Odesa. Rezervoarele de combustibil din port, un spital, o grădiniță, un bloc și mai multe mașini au fost avariate, a anunțat Oleh Kiper, șeful administrației militare a regiunii Odesa, pe Telegram. Un bărbat și o fetiță de trei ani și jumătate au fost răniți, ambii fiind transportați la spital în stare moderată, a precizat oficialul citat de Ukrainska Pravda.
- Ploaie cu foc în Kostiantînivka - Forțele ucrainene au publicat imagini cu trupe ruse folosind muniții cu fosfor alb, arme incendiare care provoacă incendii de amploare și arsuri grave, într-un atac asupra unei rezidențiale a orașului Kostiantînivka din regiunea Donețk.. Nexta precizează că nu sunt imagini generate de AI, iar înregistrarea a fost postată pe X și de fostul consilier din ministerul ucrainean de Interne, Anton Gherașcenko.
- Atac cu repetiție în Sumî - Rușii au atacat centrul orașului Sumî în jurul orei 4 dimineața, lovind un hotel. Serviciul de Urgență de Stat (DSNS) a declarat că un al doilea atac a urmat în timp ce pompierii stingeau incendiul. Salvatorii au evacuat 50 de persoane. Niciun membru al personalului de urgență nu a fost rănit, iar incendiul a fost rapid stins, informează Kyiv Post.
- Răniți în Zaporojie și Harkov - Forțele ruse au lansat noaptea trecută un atac masiv cu drone asupra unei localități din regiunea Zaporojie. Patru persoane au fost rănite, inclusiv un adolescent, au anunțat serviciile de urgențe. Incendiile care au izbucnit au fost stinse. În raionul Kupiansk din regiunea Harkov, o dronă de atac a lovit peste noapte o clădire rezidențială, distrugând-o complet. Salvatorii au recuperat trupul unui bărbat de sub dărâmături, iar o femeie a fost rănită. Operațiunile de căutare și salvare au continuat dimineață.
- Aproape 190 de drone - Forțele ruse au lansat 187 de drone în timpul nopții. Unitățile ucrainene de apărare aeriană au reușit să distrugă sau să bruieze 165 în nordul, sudul și estul țării. Potrivit Forțelor Aeriene ale Ucrainei, 20 de drone au fost înregistrate în 14 locuri.
- Al patrulea Ro-Alert în Tulcea, în 48 de ore - Sistemele radar ale MApN au detectat, vineri dimineață, la ora 06.57, o dronă în spațiul aerian ucrainean, în evoluție către nordul județului Tulcea, moment în care sistemele de apărare aeriană au fost trecute în stare de alertă. 20 de minute mai târziu a fost emis mesaj de avertizare a populației prin sistemul RO-ALERT, pentru zona vizată. Este al patrulea mesaj de acest tip în nici 48 de ore. Detalii AICI.
Loviturile Ucrainei
- Atac în Belgorod - Sistemele de rachete de artilerie HIMARS ale forțelor ucrainene au lovit centrul orașului Belgorod, situat la doar 34 km de granița de nord-est a Ucrainei cu Rusia, a relatat canalul de știri Telegram Exilinova-Plus citat de Kyiv Independent. Atacurile au lăsat părți ale orașului fără curent electric. Canalul local Telegram Pepel a relatat că atacul a lovit centrala termică din Belgorod. Guvernatorul regiunii Belgorod, Veaceslav Gladkov, a anunțat ulterior că un "atac masiv cu rachete" a vizat infrastructura energetică din oraș și din regiunea înconjurătoare. "Au fost cauzate daune grave instalațiilor de infrastructură energetică. Drept urmare, au existat pene de curent, întreruperi ale alimentării cu apă și defecțiuni ale încălzirii", a declarat Gladkov.
- Depozit de petrol în flăcări - În aceeași noapte, un depozit de petrol a fost cuprins de flăcări în partea ocupată de Rusia a regiunii Lugansk, potrivit imaginilor distribuite de canalul Telegram Exilenova-Plus. Localnicii au relatat că incendiul izbucnit în urma unei serii de explozii la fața locului.
Negocierile de pace
- Trilaterala se mută în Emirate - Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a anunțat joi că o întâlnire trilaterală între țara sa, Rusia, și Statele Unite va avea loc în Emiratele Arabe Unite la începutul lunii martie, adăugând că discuțiile cu cu americanii din cursul zilei de la Geneva au produs progrese, relatează AFP și Reuters. "În urma întâlnirilor de astăzi (joi), pregătirile pentru următoarea întâlnire trilaterală sunt deja mai avansate. Cel mai probabil, următoarea întâlnire va avea loc în Emirate, mai exact la Abu Dhabi. Ne așteptăm ca această întâlnire să aibă loc la începutul lunii martie", a declarat Zelenski în discursul său din cursul serii.
- Zelenski vede "fereastra" pentru încheierea războiului - Președintele ucrainean crede că Ucraina are șansa de a pune capăt războiului cu Rusia înainte de alegerile parțiale din SUA din acest an. Însă Kirilo Budanov, șeful cancelariei prezidențiale de la Kiev, a dat asigurări că Ucraina nu va accepta să cedeze teritorii și avertizează că pacea de durată nu este posibilă fără dezintegrarea forței imperiale a Rusiei. Detalii AICI.
Alte știri importante
- Ziua în care a început invazia - Ucraina tocmai a comemorat patru ani de război cu Rusia, care a început pe 24 februarie 2022. Dar Rusia a invadat pentru prima dată această țară acum 12 ani, pe 27 februarie 2014, când mai multe intrări ale clădirii Consiliului Suprem al Crimeii din Simferopol au fost aruncate în aer de soldați bine echipați, amintește Kyiv Post. A doua zi, "omuleții verzi", soldați fără însemne, au apărut în toată Crimeea, preluând controlul asupra aeroporturilor și bazelor militare. În timpul unei conferințe de presă din 4 martie, președintele rus Vladimir Putin a negat orice implicare, susținând că "omuleții verzi" erau "unități locale de autoapărare" care își cumpăraseră uniformele dintr-un magazin. Pe 18 martie, după un referendum fals organizat sub amenințarea armelor, Rusia a anexat Crimeea. Apoi, pe 17 aprilie 2014, Putin a recunoscut în sfârșit public pentru prima dată că forțele speciale rusești au fost implicate în evenimentele din februarie și martie din Crimeea.
- Armistițiu temporar pentru centrala nucleară din Zaporojie - Rusia şi Ucraina au convenit, cu ajutorul Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA), asupra unui armistiţiu local în jurul centralei nucleare Zaporojie, din sud-estul Ucrainei, pentru a permite efectuarea reparaţiilor necesare la liniile electrice de rezervă ale unității, relatează The Guardian. Oficialii ruşi au declarat că una dintre liniile electrice externe funcţionează în continuare, iar reparaţiile celeilalte vor dura cel puţin o săptămână. Nivelul radiaţiilor este normal, a declarat conducerea. Centrala, cea mai mare din Europa, a intrat sub controlul Rusiei la scurt timp după începerea războiului, în 2022. În prezent, nu produce energie electrică şi depinde de surse externe de energie pentru a menţine materialul nuclear la rece şi a evita un accident catastrofal.
- Zelenski a vorbit cu Fico și l-a invitat în Ucraina - Volodimir Zelenski a avut azi o convorbire telefonică cu prim-ministrul slovac, Robert Fico. Potrivit Biroului Președintelui, Zelenski l-a invitat pe prim-ministrul slovac să viziteze Ucraina pentru a discuta toate problemele nerezolvate. Convorbirea a avut loc după ce premierul ungar Viktor Orbán a vorbit telefonic cu omologul său slovac și a anunțat că Ungaria și Slovacia vor înființa o comisie comună de anchetă pentru a examina starea conductei Drujba.
- Ucraina nu a fost pregătită pentru invazie - Comandantul Gărzii Naționale a Ucrainei, Oleksandr Pivnenko, a recunoscut că pierderile teritoriale din primele etape ale războiului declanșat de Rusia au fost cauzate de pregătirea insuficientă a forțelor ucrainene. Pivnenko a explicat că la începutul invaziei ruse, forțele Moscovei au ocupat aproximativ 5.000 km pătrați de teritoriu ucrainean, ceea ce a reprezentat un succes strategic pentru Rusia și o pierdere semnificativă pentru Ucraina, scrie Kyiv Post. Potrivit comandantului, lipsa de pregătire a apărării Ucrainei a contribuit la incapacitatea de a împiedica avansul rapid al trupelor ruse. El a subliniat că distrugerea podurilor și poziționarea strategică a trupelor ar fi redus pierderile teritoriale.
- Vicepreședintele Gazprom Neft, arestat - Autoritățile ruse l-au arestat astăzi pe Anton Djaliabov, vicepreședintele consiliului de administrație al Gazprom Neft, suspectat că a primit mită în valoare de peste 29 de milioane de ruble, adică aproape 380.000 de dolari, informează EFE. "Anchetatorii cred că (Djaliabov) semna documente pentru proiecte neterminate pentru a garanta plata și a proteja companiile subcontractate de amenzi pentru nerespectarea termenelor limită", au declarat surse din cadrul Ministerului de Interne rus, care cunosc cazul, pentru agenția de știri TASS. Autoritățile ruse au informat că, din mita primită, Djaliabov și-a cumpărat un apartament de lux în stațiunea rusă Soci, de peste 360.000 de dolari, și o barcă cu motor, evaluată la circa 20.000 de dolari.
