Președintele american Donald Trump dorește să discute cu China și Rusia pe tema reducerilor cheltuielilor pentru apărare de către cele trei puteri, pledând în același timp pentru reintegrarea Moscovei în G7, care va deveni din nou G8. Doar că Kremlinul nu doreşte asta.
Donald Trump a vorbit în fața presei la Casa Albă despre un summit cu președintele chinez, Xi Jinping, și rus, Vladimir Putin, odată ce lucrurile se vor calma puțin, notează AFP.
„Primele reuniuni pe care doresc să le am sunt cu președintele chinez Xi și cu președintele rus Putin și vreau să le spun să ne reducem bugetul militar la jumătate„, a explicat el.
Întrebat dacă are în vedere un summit în trei, el a spus: „Da, îmi pot imagina asta”, adăugând că va începe cu reuniuni bilaterale.
- Trump anunță că se întâlnește cu Putin în Arabia Saudită (Video)
- China propune să găzduiască un summit Putin-Trump
Donald Trump a precizat că dorește "să încetinească, să oprească și să reducă armele nucleare" în special.
"Nu avem niciun motiv să construim arme nucleare strălucitor de noi", a spus miliardarul republican, în cursul unei discuți prelungite cu jurnaliștii, după ce a semnat un ordin privind taxele vamale reciproce.
Donald Trump, la o zi după o conversație cu Vladimir Putin dedicată în special conflictului din Ucraina, a pledat pentru reintegrarea Rusiei în G7, care va deveni din nou G8.
"Mi-ar plăcea să revină", a spus despre omologul său rus și despre acest format diplomatic din care Rusia a fost exclusă după anexarea peninsulei ucrainene Crimeea în 2014.
Rușii "ar trebui să stea în jurul mesei" și "lui Putin i-ar plăcea să se întoarcă", a subliniat el, numind excluderea o greșeală.
Doar că Kremlinul nu doreşte asta şi a dat asigurări vineri că nu este interesat să revină acum în grupul format din cele mai dezvoltate țări ale lumii.
"Grupul, numit acum G7, și-a pierdut semnificativ din relevanță inclusiv prin prisma faptului că reunește țări care acum nu sunt lideri în dezvoltare, aflați în diferiți parametri ai creșterii socioeconomice", a declarat Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului.
Peskov a adăugat că "acele centre de creștere s-au mutat în alte regiuni ale globului și, din acest punct de vedere, considerăm, desigur, că suntem mult mai interesați de continuarea activității noastre constructive în cadrul G20" (grupul țărilor cele mai dezvoltate și în curs de dezvoltare - n.red.).
Președintele american a mai dat asigurări că Ucraina, care este îngrijorată că va fi marginalizată în dialogul cu Moscova, va face parte din negocierile pentru a pune capăt războiului cu Rusia, spunând că este convins că Vladimir Putin își dorește pacea.
"Cred că mi-ar spune dacă nu dorește asta", a declarat Donald Trump.