Șapte alpiniști au murit după o avalanșă în Himalaya

Șapte alpiniști au murit după o avalanșă în Himalaya
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Cel puțin șapte alpiniști – cinci străini și doi nepalezi – au murit după ce au fost surprinși de o avalanșă pe un vârf himalayan din nord-estul Nepalului, a anunțat agenția de expediții Seven Summit Treks.

Tragedia s-a produs luni, la ora locală 09:00 (03:15 GMT), în apropierea taberei de bază a muntelui Yalung Ri, situat în districtul Dolakha, anunță BBC.

Salvatorii au recuperat două trupuri neînsuflețite, iar alte cinci persoane sunt în continuare căutate, fiind cel mai probabil îngropate sub zăpadă. Alte opt persoane au fost salvate și se află în capitala Kathmandu, unde primesc îngrijiri medicale.

Potrivit șefului poliției din district, toți alpiniștii făceau parte dintr-un grup care plecase pe traseu cu puțin peste o oră înainte ca avalanșa să lovească.

„Trupurile celorlalți cinci alpiniști decedați ar putea fi la o adâncime de 3–5 metri sub zăpadă”, a declarat Mingma Sherpa, președintele agenției Seven Summit Treks. „Va dura ceva timp până când îi vom putea găsi.”

Printre victime se numără doi italieni, un canadian, un german, un francez și doi nepalezi care lucrau ca ghizi montani.

Ajutorul, venit cu întârziere

Adjunctul șefului poliției din zonă, Gyan Kumar Mahato, a declarat pentru BBC că un elicopter de salvare a aterizat în zona Na Gaun din Dolakha – aflată la cinci ore de mers pe jos de tabăra de bază Yalung Ri.

Unul dintre alpiniștii răniți a povestit pentru The Kathmandu Post că au cerut ajutor în repetate rânduri, însă fără succes: „Dacă echipele de salvare ar fi ajuns la timp, mai multe vieți ar fi putut fi salvate.”

Mahato a precizat că operațiunile de salvare au fost îngreunate de condițiile meteorologice nefavorabile și de dificultățile logistice, care au făcut imposibil zborul constant al elicopterelor sau accesul pe jos până la locul tragediei.

Potrivit The Kathmandu Post, grupul se pregătea să urce pe vârful Dolma Khang, de 6.332 de metri, iar ascensiunea pe Yalung Ri (5.630 de metri) făcea parte din programul lor de aclimatizare.

Separat, operațiunile de salvare a doi alpiniști italieni dispăruți în timp ce încercau să escaladeze muntele Panbari, în vestul Nepalului, continuă. Cei doi - Stefano Farronato și Alessandro Caputo - făceau parte dintr-o echipă de trei oameni, alături de trei ghizi locali. Al treilea membru, identificat în presă drept Velter Perlino, în vârstă de 65 de ani, a fost salvat.

Sezonul preferat de alpiniști în Nepal

Toamna este considerată sezonul preferat al alpiniștilor în Nepal, datorită vremii stabile și vizibilității mai bune, însă riscul de avalanșe și furtuni rămâne ridicat.

Săptămâna trecută, ciclonul Montha a provocat ploi torențiale și ninsori abundente în întreaga țară, lăsând blocați numeroși alpiniști în Himalaya. Două britanice și o irlandeză s-au numărat printre persoanele salvate după ce au rămas izolate câteva zile în regiunea Mustang, din vestul Nepalului.

Vremea extremă a lăsat, de asemenea, sute de drumeți blocați în luna octombrie în apropierea muntelui Everest.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇