O propunere legislativă depusă de parlamentarii partidului S.O.S. România (partidul Dianei Şoşoacă), care prevede unirea României cu Republica Moldova, a fost adoptată tacit de Camera Deputaților și va fi trimisă la Senat, care este forul decizional în acest caz.
Proiectul a fost înregistrat în Parlament pe 14 aprilie și a primit avize negative atât din partea Guvernului, cât și din partea Comisiei juridice și a Comisiei pentru drepturile omului din Camera Deputaților.
Cu toate acestea, inițiativa a fost considerată adoptată tacit miercuri, după expirarea termenului constituțional de 45 de zile în care Camera Deputaților trebuia să se pronunțe asupra sa.
Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, de către președintele de ședință, Natalia Intotero: "Propunere legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, Pl-x 305 din 2026, termenul pentru dezbatere și vot final fiind depășit, propunerea legislativă se consideră adoptată".
În lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen, proiectul merge mai departe la Senat în forma propusă de inițiatori.
- Maia Sandu deschide ușa reunificării cu România, pe fondul presiunilor Rusiei
- Nicușor Dan spune că nu se impune un referendum pe tema unirii României cu Republica Moldova
Potrivit textului proiectului, Parlamentul României ar urma să decidă unirea României cu Republica Moldova și să mandateze Guvernul să înceapă de urgență negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru realizarea acestui obiectiv.
Inițiatorii invocă prevederile Actului Final al Conferinței pentru Securitate și Cooperare în Europa (CSCE) de la Helsinki, care permit modificarea frontierelor pe cale pașnică și prin acord între state.
Proiectul mai prevede că, după adoptarea legii și publicarea acesteia în Monitorul Oficial, autoritățile române vor notifica instituțiile internaționale relevante, inclusiv NATO, Uniunea Europeană, ONU, Statele Unite și autoritățile Republicii Moldova.
Senatul urmează să dezbată și să dea votul final asupra inițiativei legislative.
