Incendiu la un depozit de muniție din Mija. Ce a ars și cât e paguba

Incendiu la un depozit de muniție din Mija. Ce a ars și cât e paguba
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Un incendiu a izbucnit, miercuri dimineaţă, la un depozit de muniţie din localitatea Mija, judeţul Dâmboviţa, forţând evacuarea a 25 de persoane.

La sosirea echipajelor de intervenţie, flăcările erau deja lichidate, însă pompierii au găsit spaţiul inundat de fum şi au acţionat pentru ventilarea clădirii, a anunţat ISU Dâmboviţa.

Potrivit Ministerului Economiei, în incendiu au ars părţi componente pentru 150 de încărcături de azvârlire PG-7VM, fiecare evaluată la aproximativ 70 de euro (paguba totală depăşeşte deci 10 mii de euro). În plus, o clădire de circa 150 de metri pătraţi a fost, de asemenea, afectată.

Instituţia precizează că nu există victime şi că echipaje ISU din Târgovişte şi Moreni rămân la faţa locului pentru verificări suplimentare. „În prezent, nu este cunoscută cauza exactă a incendiului. Investigaţiile sunt în derulare, iar MEDAT rămâne în contact cu autorităţile competente”, a transmis ministerul.

Autorităţile continuă cercetările pentru a stabili ce a declanşat incendiul.

Al doilea incident major în industria de armament

Incidentul de la Mija survine la câteva luni după un incendiu major la Fabrica de Arme Cugir, în august 2025.

Atunci, un incendiu într-o hală cu muniţie PG-7VM a afectat aproximativ 700 de metri pătraţi, provocând explozii puternice, dar fără victime. După incident, fabrica a fost repusă sub pază militară și au fost revizuite măsurile de securitate, pentru a preveni evenimente similare.

Aceste două incidente evidenţiază riscurile permanente asociate depozitării și manipulării muniției în unităţile de producţie și depozitare din România.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇