Verdictul lui Ion Crăciunescu după arbitrajul controversat de la UTA - FCSB: "Închid ochii când văd așa ceva"

Fostul mare arbitru Ion Crăciunescu a analizat cele mai controversate faze de la meciul dintre UTA Arad și FCSB.

Crăciunescu a afirmat că FCSB a fost dezavantajată, iar UTA ar fi trebuit să aibă doi jucători eliminați încă din prima repriză.

Primul este Erico da Silva, după o intrare în minutul 6 asupra lui Darius Olaru la care arbitrul Chivulete nu a dat nici fault.

”Eu, când mă uit la atacul ăsta, deși joacă mingea, și văd că rămâne cu talpa sus după ce a jucat mingea… Eu sunt pentru cartonaș roșu, eu sunt mai exigent. Se duce cu talpa deschisă spre el. Eu închid ochii când văd atacuri de genul ăsta”, a spus Ion Crăciunescu la Digi Sport.

De asemenea, Crăciunescu a afirmat că arbitrul trebuia să-l elimine și pe Rareș Pop în minutul 25 după o intrare asupra lui Octavian Popescu.

”Aoleu, e de roșu! Talpa aia din spate, între gleznă și tendon… Putea să-i rupă piciorul. Nu are nicio treabă cu mingea, nu are nicio șansă să joace mingea. Dacă ăsta nu e roșu… Aoleu”, a transmis Ion Crăciunescu.

Amintim că FCSB a pierdut meciul cu UTA Arad, scor 1-3, în penultima etapă a sezonului regulat.

FCSB este pe locul 3, cu 54 de puncte, șapte sub Farul și 6 sub CFR Cluj.