Alexander Zverev, unul dintre marii favoriți ai competiției, părăsește prematur Australian Open

Tenismenul german Alexander Zverev, locul 3 mondial ATP, a fost eliminat în optimile de finală ale Australian Open, după un meci în care l-a întâlnit pe canadianul Denis Shapovalov.

Acesta a oferit un tenis de mare clasă, cu o spectaculozitate debordantă, și l-a învins astfel pentru a treia oară în carieră pe neamț, scor 6-3, 7-6, 6-3, după 2 ore și 24 de minute de joc.

Zverev, cotat ca mare favorit aici la Antipozi, favorit 3 de altfel, ratează încă o șansă de a pune mâna pe un trofeu de Mare Șlem.

Shapovalov va da piept cu Rafa Nadal în sferturi de finală. Ibericul a trecut tot în trei seturi duminică dimineața de Adrian Mannarino din Franța, scor 7-6, 6-2, 6-2. Însă primul set a fost o poveste incredibilă, care a durat o oră și 22 de minute.

S-a terminat 16-14 în tiebreak (cel mai lung tiebreak din cariera ibericului) pentru Rafa, favorit 6 la Melbourne, care a trebuit să salveze 4 mingi de set, fructificând a șaptea sa minge de a face 1-0 pe tabelă.

Canadianul l-a învins pe Nadal de trei ori în carieră, ultima dată la Abu Dhabi în 2021.