Vlad Chiricheş, lăudat de italieni după o evoluție impecabilă în tricoul lui Sassuolo

Fundașul român al celor de la Sassuolo, Vlad Chiricheș, a avut o evoluție excelentă în victoria la scor a echipei sale în meciul cu Empoli, scor 5-1.

Căpitanul echipei naționale a României a fost pe teren până în minutul 77 al partidei din runda cu numărul 21 din Serie A.

"Maestrul apărării, toate mingile sunt ale lui. O demonstraţie excelentă", a fost reacția celor de la EuroSport Italia despre român, în timp ce Tuttomercatoweb a notat: "Reuşeşte să îi marcheze foarte bine pe atacanţii lui Empoli şi nu comite nicio greşeală", ambele publicații notându-l pe fostul stelist cu 6,5.

Chiricheș a bifat 17 partide deja în acest sezon italian. Sassuolo are un sezon bun, fiind pe locul 9 în clasament.

Empoli a avut și un om în minus în această partidă de mai sus, după eliminarea lui Viti din minutul 61. Pentru gruparea în verde și negru au punctat Berardi, Raspadori de două ori, plus Scamacca, tot o dublă.