Victorie splendidă pentru CSM București în Champions League

CSM București a bifat o victorie importantă în Liga Campionilor la handbal feminin, în compania grupării Ferencvaros din Ungaria, pe teren propriu, deși a fost condusă la pauză.

Gruparea Cristinei Neagu a trecut cu scorul de 30-24 de clubul maghiar, în grupa A principală din Champions League.

Și asta după o primă repriză destul de slabă pentru fetele noastre în Sala Polivalentă din București. A fost 11-10 după primele 30 de minute pentru Ferencvaros, care a picat totuși din punct de vedere fizic doar în ultimele 10 minute.

De atunci, de la 21-21, CSM a dominat categoric întâlnirea și a triumfat la o distanță de șase goluri.

După această victorie, CSM este pe locul 2 în această grupă, cu 11 puncte, la egalitate cu lidera Vipers din Norvegia. România și-a luat astfel revanșa în fața Ungariei după ce sâmbătă Rapid fusese învinsă în deplasare de către Gyor.

Cea mai bună marcatoare a lui CSM București a fost Cristina Neagu, cu 13 reușite.