Victorie pentru Dan Petrescu, la primul meci pe banca lui Jeonbuk

Dan Petrescu a debutat cu dreptul pe banca coreenilor de la Jeonbuk.

Formaţia din Coreea de Sud a disputat sâmbătă un meci amical, joc câștigat cu scorul de 2-1 în fața celor de la Persis Solo din Indonezia. Pentru fostul antrenor de la CFR Cluj va urma primul meci oficial pe 24 iunie, în campionat, contra celor de la Gwangju.

În acest amical, Jeonbuk a întors de la scorul de 0-1. Echipa lui Dan Petrescu a restabilit egalitatea în minutul 35 prin Noh Yun-Sang, iar golul victoriei a fost bifat de Kyudong, în minutul 65.

După 18 etape, Jeonbuk se află pe locul 5 în campionatul sud-coreean, iar Gwangju, viitoarea adversară, se află pe poziția a opta.

Obiectivul lui Petrescu este cucerirea campionatului și accederea în grupele Ligii Campionilor Asiei. Ultimul campionat cucerit de Jeonbuk datează din 2021. S-a vorbit în presa în ultimele zile că SuperDan încearcă aducerea lui Nana Boateng de la CFR Cluj în Asia pentru o sumă de 2 milioane de euro.