Victoria Azarenka, protagonista săptămânii în clasamentul WTA

Victoria Azarenka a câștigat turneul de la Cincinnati, desfășurat la New York, și a făcut un salt uriaș în clasamentul WTA.

Bielorusa a urcat nu mai puțin de 32 de locuri în urma succesului de la Western&Southern Open.

27 este poziția pe care fostul lider WTA o ocupă acum în ierarhia întocmită de Asociația de Tenis Feminin, cu 1.832 de puncte.

Azarenka a câștigat sâmbătă finala de la Cincinnati fără s-o dispute, după ce Naomi Osaka s-a retras din cauza unei accidentări.

Vezi: Naomi Osaka s-a retras înaintea finalei de la Cincinnati

Pentru Victoria Azarenka (31 de ani), fostă număr 1 în clasamentul WTA, a fost cel de-al 21-lea turneu câștigat în circuitul Asociației de Tenis Feminin.

Precedentul turneu câștigat al jucătoarei din Belarus data din aprilie 2016, când s-a impus la Miami.