Vești bune de la Campionatul European de înot: Robert Glință și David Popovici, în semifinale la 100 de metri liber

Robert Glință și David Popovici s-au calificat sâmbătă în semifinalele probei de 100 de metri liber din cadrul Campionatului European de înot.

În schimb, Vlad Stancu n-a prins finala la 800 de metri liber, dar a stabilit un record național.

"Primele rezultate bune pentru delegația României prezentă la Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) au sosit încă de dimineață în ziua a cincea de concurs.

Sâmbătă, Robert Glință și David Popovici s-au calificat în semifinalele probei de 100 m liber.

Primul a intrat în bazin Robert, care a câștigat seria a doua cu timpul de 46.74 s – al șaptelea al seriilor și nou record național. În seria a patra, David a terminat cursa cu 47.30 s.

Astfel Robert Glință și David Popovici vor concura după-amiază, de la ora 19.09, ora României, în semifinale.

Vlad Stancu a întregit veștile bune venite sâmbătă dimineața, 6 noiembrie 2021, de la Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) de la Kazan.

În seriile de la 800 m liber, sportivul român în vârstă de 16 ani a obținut timpul de 7:48.10 minute. Și, chiar dacă nu a obținut calificarea în finală, Vlad a reușit să stabilească un nou record național al probei la categorile de 16, 17, 18 și 19+ ani!

Este a treia probă la care Vlad Stancu stabilește un nou record național, după cele din probele de 400 m liber și 1.500 m liber", se arată într-un comunicat al Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

CAMPIONATUL EUROPEAN ÎN BAZIN SCURT/KAZAN 2021Robert Glință și David Popovici, în semifinale la 100 m liber!Primele...

Publicată de FRNPM pe Sâmbătă, 6 noiembrie 2021

CAMPIONATUL EUROPEAN ÎN BAZIN SCURT/KAZAN 2021Vlad Stancu, al treilea record național la Kazan!Vlad Stancu a întregit...