Verdictul lui Ion Crăciunescu după arbitrajul de la FCSB - FC Botoșani

Fostul mare arbitru internațional Ion Crăciunescu a analizat cele mai controversate faze de arbitraj de la FCSB – FC Botoșani.

Ambele echipe au acuzat arbitrajul după acest meci, iar Crăciunescu și-a expus punctul de vedere.

În ce privește faza din minutul 3, când Meleke a avut un duel cu Ovidiu Popescu, Crăciunescu a declarat că nu ar fi acordat penalti și al doilea galben pentru jucătorul Botosaniului. "E o contră doar, nu aș fi dat penalti aici", a spus Crăciunescu la Digi Sport.

În schimb, Crăciunescu spune că i-ar fi dat roșu direct lui Braun pentru intervenția asupra lui Olaru de la penaltiul comis.

De asemenea, fostul arbitru a menționat că FC Botoșani merita să primească două penaltiuri în repriza secundă, după ce Crețu l-a împiedicat pe Roman, iar Radunovic l-a călcat pe Chindriș.

În ce privește al doilea penalti primit de FCSB, Crăciunescu a afirmat că a fost acordat eronat: "Dacă vrei să dai ceva, dă fault în atac. Cum să dai penalti aici?", s-a revoltat Crăciunescu.

FCSB a învins FC Botoșani cu 3-1 și este la două puncte în spatele liderului CFR Cluj.