Universitatea Craiova învinge în derbi pe Dinamo la debutul antrenorului bulgar Petev

CS Universitatea Craiova i-a învins pe cei de la Dinamo București, scor 1-0, în runda cu numărul 16, prima din returul sezonului regular, stagiunea competițională 2023/2024.

Singurul gol a fost marcat de Marian Danciu în chiar minutul 5, gol din pasa lui Bancu, o reluare simplă cu piciorul din careul mic după o centrare inspirată de pe flancul stâng a internaționalului român.

GOOL Craiova. Dinamo a rezistat doar 5 minute fără gol

O victorie chiar la debutul noului antrenor care a venit din Bulgaria, Ivaylo Petev, victorie care putea să nu existe pe final, căci Dinamo egalase în minutul 84, gol anulat însă după un henț făcut de Abdallah, vizionat de arbitrul Chivulete pe VAR.

Fanii olteni au aruncat torțe și fumigene pe gazon, întrerupând minute bune începutul de parte secundă, în minutul 53.

Craiova bifează abia a doua victorie în ultimele 6 meciuri, fiind pe 4 cu 26 de puncte, în timp ce Dinamo ajunge la al 10-lea meci consecutiv fără victorie..

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Screciu, Raul Silva, Bancu (cpt.) - Al. Creţu, Kurtic - Danciu, Ivan, Mitriţă - Koljic; Rezerve: Lazar - Ndong, Căpăţînă, Mateiu, Houri, Roguljic, Işfan, Trică, Markovic; Antrenor: Ivaylo Petev.
Dinamo: Golubovic - Cr. Costin, Lucas Alves (cpt.), Homawoo, Amzăr - N. Roşu, Larrucea, Ilic - Ghezali, Abdallah, Bani; Rezerve: Began - De Moura, I. Roşu, Gregorio, Iglesias, Patriche, Giafer, R. Grigore, Dr. Irimia; Antrenor: Ovidiu Burcă.

Arbitru: A. Chivulete.