Tenismena antrenată de Darren Cahill produce o mare surpriză la Australian Open

Amanda Anisimova a eliminat o favorită în turul doi de la Australian Open 2022.

Tenismena pregătită din acest an de Darren Cahill a învins-o, miercuri, pe favorita numărul 22, elvețianca Belinda Bencic.

6-2, 7-5 este scorul cu care s-a impus sportiva aflată pe locul 60 în ierarhia WTA, după o oră și 26 de minute.

În turul următor, Amanda Anisimova, care în prima săptămână a anului a triumfat la Melbourne Summer Set 2, ar putea avea o misiune imposibilă, contra campioanei de anul trecut de la Australian Open, Naomi Osaka.

Meciul dintre cele două se va disputa vineri, la o oră ce urmează a fi stabilită de organizatori.

Amanda Anisimova are 20 de ani și două turnee WTA câștigate în carieră.

De când a început colaborarea cu fostul antrenor al Simonei Halep, jucătoarea din SUA nu a pierdut niciun meci, având șapte victorii consecutive.