Surprize la Indian Wells: Trei tenismene cunoscute au fost eliminate în primul tur

Marta Kostiuk, Elise Mertens şi Alize Cornet sunt cele mai sonore nume care au pierdut, miercuri, în prima zi a turneului de tenis WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari.

Ucraineanca Marta Kostiuk, care în weekend a câştigat primul său titlu WTA din carieră, la Austin (Texas), a fost întrecută în primul tur de suedeza Rebecca Peterson, venită din calificări, cu 7-5, 5-7, 7-5. Peterson, finalistă luna trecută, la Merida (Mexic), a obţinut victoria după aproape trei ore de joc, în care adversara sa a comis nu mai puţin de 17 duble greşeli, potrivit DPA. Următoarea adversară a scandinavei va fi chinezoaica Shuai Zhang, cap de serie nr. 22.

Belgianca Elise Mertens (37 WTA) a fost eliminată de chinezoaica Xinyu Wang (67 WTA), cu 6-3, 6-1, după un meci în care a comis 9 duble greşeli.

Franţuzoaica Alize Cornet a fost întrecută de rusoaica Evghenia Rodina, numărul 427 mondial, cu 6-2, 7-5. Rodina va juca în turul secund cu belarusa Arina Sabalenka, jucătoare care a câştigat Australian Open în acest an.

Cristina Bucşa (Spania), care o învinsese pe românca Gabriela Ruse în ultimul tur al calificărilor, a câştigat în runda inaugurală în faţa britanicei Katie Swan, cu 7-6 (8/6), 7-5, dar va avea o adversară foarte dificilă în turul secund, valoroasa jucătoare americană Coco Gauff, a şasea favorită.