Surprize de proporții pe partea de tablou a Simonei Halep de la Australian Open: Cele mai periculoase adversare au fost eliminate

Joi a fost o zi plină de surprize de proporții pe partea de tablou a Simonei Halep de la Australian Open.

Iberica Garbine Muguruza, favorita numărul 3 a competiției, a fost eliminată în turul 2 de Alize Cornet, sportivă de pe locul 61 WTA.

Cornet a câștigat clar în două seturi, scor 6-3, 6-3, după o oră și 28 de minute de joc. Pe Muguruza, Simona o putea întâlni în optimile de finală.

De asemenea, și favorita numărul 6, Anett Kontaveit, a fost eliminată în turul 2 de daneza Clara Tauson, aflată pe locul 39 WTA.

Tânăra sportivă din Danemarca s-a impus cu 6-2, 6-4, după o oră și 21 de minute. Pe Kontaveit, Simona o putea întâlni în sferturile de finală de la Australian Open.

Și favorita numărul 12, Elena Rybakina, pe care Simona o putea întâlni în sferturi, a plecat acasă, după ce s-a retras în timpul meciului cu Shuai Zhang când era condusă cu 6-4, 1-0.

Simona va juca astăzi cu Beatriz Haddad Maia de la ora 12:00 în turul 2, iar dacă va ajunge în turul 3 se va întâlni cu învingătoarea dintre Emma Răducanu și Danka Kovinic.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!