Surpriză de proporții pe tabloul feminin de la Australian Open: O favorită, eliminată încă din runda inaugurală

Cea de-a doua zi de la Australian Open 2021 a adus o nouă surpriză uriașă.

Favorita numărul 12, Victoria Azarenka, a părăsit Grand Slam-ul de la Melbourne încă din runda inaugurală.

Finalista de la US Open a fost învinsă în primul tur de americanca Jessica Pegula (locul 61 WTA).

5-7, 4-6 a fost scorul întâlnirii dintre Victoria Azarenka și Jessica Pegula, care a durat o oră și 38 de minute.

În setul secund, Azarenka a avut probleme cu respirația și a cerut intervenția echipei medicale.

Pentru Jessica Pegula este prima victorie obținută în carieră la Australian Open!

În runda următoare, americanca va da piept cu învingătoarea meciului dintre australiencele Samantha Stosur și Destanee Aiava.

8-21 februarie este perioada în care se desfășoară Australian Open 2021.