Superliga: Universitatea Craiova a câștigat un duel spectaculos cu UTA Arad

Universitatea Craiova a dispus în mod categoric de UTA Arad, scor 4-2 în prima partidă a zilei de sâmbătă din Liga 1.

În duelul dintre antrenorii Costel Gîlcă și Mircea Rednic, cel mai tânăr s-a impus destul de clar, după golurile semnate de Zajkov, Paradela, Baiaram și Mitriță, respectiv Ezekiel și Bega, ultimii marcatori pentru oaspeți.

A fost o descătușare frumoasă pentru olteni, care în prima etapă au fost ținuți în șah în deplasare de către cei de la Sibiu, scor 0-0. Scorul la pauză a fost egal, 1-1, însă reluarea l-a găsit cu gol în premieră în campionatul nostru pe cubanezul Luis Paradela, din pasa luminoasă a lui Bana. Baiaram și Mitriță (în premieră titular în sezon) au completat spectacolul din Bănie, iar Craiova este acum lideră, cu 4 puncte, prin prisma unui golaveraj mai bun față de Unirea Slobozia.

REZUMAT | Univ. Craiova - UTA 4-2. Festival de goluri în Bănie

UTA rămâne cu un singur punct, jocul defensiv practicat de elevii lui Rednic fiind azi unul fără rezultate pe tabelă. 70% era posesia oltenilor în minutul 15, cifră simptomatică de altfel pentru întreaga partidă.

Craiova: L. Popescu - Căpățînă, Maldonado, Zajkov, Badelj - Al. Crețu, Houri - Bană, Mitriță, Paradela - Koljic. Rezerve: Lazar, Lung jr. - Vlădoiu, Gaspar, Sierra, Bancu, Anzor, Danciu, Barbu, Montoya, Baiaram, Ivan. Antrenor: Costel Gâlcă.

UTA: R. Popa - Râpă, Benga, Conte, Rodrigues - Van Durmen, Machado, C. Mihai, Costache - Ezekiel, Omondi. Rezerve: Iliev - Trif, Fabry, David, Iurasciuc, Ekmecki, Healf, R.Cristea, Dumiter. Antrenor: Mircea Rednic.

Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti).