Superliga: Sepsi trece la scor de FC Argeș

Sepsi OSK a bifat prima victorie din noul sezon competițional 2022/2023, pe teren propriu, scor 4-0 cu cei de la FC Argeș, în etapa secundă a Superligii din România.

Golurile gazdelor au venit toate în partea secundă, marcate prin Matei din penalti, Mitrea, Ștefănescu și Golofca.

După o primă repriză cumva echilibrată, Sepsi a început mai bine și a rezolvat partida de acasă în maxim 14 minute, cu primele trei goluri marcate. La faza penaltiulului a fost poate puțin complicat pentru centralul Flueran, care nu s-a putut baza pe VAR la acest meci, dar arbitrul a luat decizia corectă chiar și fără ajutorul video-arbitrajului, după un henț al lui Cestor.

Matei apoi a pasat pentru Ștefănescu la golul trei, iar ultimul a fost și el pasator pentru fundașul Bogdan Mitrea la a doua reușită a partidei.

Fostul stelist Golofca a închis tabela la 4-0 cu o lovitură de cap poate puțin norocoasă din interiorul careului mic. Sepsi face 4 puncte și e neînvinsă la acest debut de campionat, în timp ce Argeșul rămâne cu victoria de acasă cu UTA, scor 3-0.

Sepsi: 33. Niczuly - 45. D. Ciobotariu, 82. Ninaj 3. B. Mitrea, 20. A. Dumitrescu - 5. J. Rodriguez, 6. N. Păun, C. Matei - 21. Bărbuţ, 9. Tudorie, 11. M. Ştefănescu.

Rezerve: 12. Began, 7. G. Dragomir, 8. I. Gheorghe, 27. R. Ispas, 29. Damaşcan, 90. Golofca, 99. Rondon, 27. R. Ispas, 88. Dimitrov, 44. Bălaşa, 77. Aganovici.

Antrenor: Cristiano Bergodi.

FC Argeş: 12. Greab - 2. Tofan, 23. M. Constantin, 92. Cestor, 3. Latovlevici - 4. Meza Colli, 6. Nijke - 70. Jakolis, 10. Calcan, 24. Bertrand - 11. Işfan.

Rezerve: 1. Straton, 5. Turda, 7. Rainov, 16. Vianna, 14. Garita, 20. Celestine, 21. Alceus, 27. Donisa, 77. Covaci.

Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Arbitru: V. Flueran.