Superliga: Rapid pierde două puncte în deplasarea de la FC Argeș

FC Argeș și Rapid București au terminat la egalitate, scor 1-1 în ultima partidă a zilei de duminică din Superliga, în etapa cu numărul 19 a stagiunii competiționale 2022/2023.

Golurile au fost marcate de Pănoiu și de Șerban, în minutele 2 și 60.

Meciul a început practic de la 1-0 pentru Rapid, după o gafă uriașă a portarului Greab, care a ieșit total neinspirat pe o minge centrată în careu de pe flancul drept. Pănoiu a profitat, era acolo în careu și a punctat, marcând doar al doilea gol din stagiune, primul fiind tot cu FC Argeș, în tur.

Piteștenii au egalat la un sfert de oră după debutul părții secunde, însă după o fază suspectă de offside, gol marcat de Șerban, o fază care a fost analizată poate ușor superficial de către cei din cabina VAR.

După un final tensionat, în care gazdele puteau marca golul victoriei în minutul 92, rezultatul de egalitate este poate unul meritoriu pentru ambele formații. Rapidul rămâne pe 3 cu 34 de puncte, în timp ce Argesul este pe 10 în Liga 1, cu 22 de lungimi.

FC Argeș: Greab - Tofan, M. Constantin, Cestor, Jakolis - Meza Colli, Njike - Ișfan, I. Șerban, Calcan - Garita.
Rezerve: Micle - Vianna, Raynov, Alceus, Donisa, Bertrand, Pîrvu, Celestine, A. Stoica.
Antrenor: Marius Croitoru.

Rapid: H. Moldovan - Belu-Iordache, Săpunaru, D. Grigore, Onea - Kait, Crepulja, Emmers - Pănoiu, Dugandzic, Vojtus.
Rezerve: Drăghia - Cr. Ignat, P. Iacob, A. Ciobanu, Crivac, D. Iordache, Despa, Sefer, R. Bădescu.
Antrenor: Adrian Mutu.

Arbitru: Radu Petrescu.