Superliga: Petrolul și FC U Craiova termină la egalitate într-un meci tensionat

Petrolul Ploiești și FC U Craiova 1948 au terminat la egalitate, scor 1-1 într-o nouă partidă a zilei de duminică din Superligă, în ultima etapă din acest an a campionatului din România.

Irobiso a deschis scorul pentru ploieșteni în minutul 45, iar craiovenii au egalat prin Juan Bauza în minutul 63.

Petroliștii au avut un gol anulat după o decizie luată la VAR pe motiv de offside, în minutul 82, gol marcat de Jair, același Jair care cinci minute mai târziu avea să vadă un roșu direct pentru o lovitură aplicată în spatele lui Duarte.

A fost primul gol al lui Bauza după opt luni de așteptare, Bauza fiind decarul atât de mult dorit de Gigi Becali la FCSB recent.

Petrolul termină anul în afara play-off-ului, pe 8, dar la doar două lungimi în spatele lui Sepsi, în timp ce Craiova lui Mititelu iernează pe 10, cu 23 de puncte.

Petrolul: Leitner - Mathaus, Meijers, Huja - Borţa, Seto, Jair, Ţicu - Budescu, Irobiso, Grozav.
Rezerve: Vâlceanu, Olaru, Velisar, Cebotaru, Dumitriu, Bratu, Cioiu, Tucaliuc, Măzărache.
FC U Craiova: Gurău - Negru, Duarte, R. Grigore, Huyghebaert - Albu, Vl. Achim - Baeten, Bauza, Bahassa - Ganea.
Rezerve: Mogoşanu – Papadopoulos, Zanfir, Van Durmen, Marquet, Sidibe, Chiţu, Iancu, Blănuţă.

Arbitru: Istvan Kovacs.