Superliga: Petrolul confirmă forma extraordinară și învinge și pe Botoșani

Petrolul Ploiești a învins FC Botoșani cu scorul de 2-1 în singura partidă a zilei din Liga 1, în etapa cu numărul 9 a sezonului competițional 2022/2023.

Într-o atmosferă splendidă pe arena Ilie Oană, prahovenii au confirmat forma superbă pe care o au, dobândind un nou succes, în fața moldavilor lui Mihai Teja.

Irobiso în minutul 22 și Gicu Grozav în minutul 64 au adus cele două goluri ale gazdelor și desigur și cele trei puncte. Golul de onoare al botoșănenilor a fost bifat de Sno în minutul 91.

Nu are cum să fie uitată ratarea uriașă a lui Jair la scorul de 1-0, mijlocașul petrolist ratând din câțiva metri efectiv cu poarta goală într-o manieră uluitoare...

Pe acest link se poate urmări în imagini VIDEO ratarea de mai sus.

După această victorie, Petrolul rămâne pe 3 în clasament, cu 17 puncte, 4 sub lidera Rapid, în timp ce Botoșanii sunt pe 7, cu 12 lungimi acumulate.

Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Tamaş, Huja - Borta, Ţicu, Jair Silva, Seto - Dumitriu, Grozav, Irobiso. Rezerve: Moroz, Pashov, Olaru, Cebotaru, Manzala Tusungama, Tucaliuc, Bratu, Cioiu Măzărache.
Botoşani: Pap - Sno, Dican, Boli, Dragu - Perianu, Mussis, Ivanov - Mailat, Barbosa Santos, Camara. Rezerve: Ureche, Patache, Ţigănaşu, Şeroni, Petkovski, Tîrcoveanu, Roman, Shahaf, Sylla

Arbitru: Marian Barbu.