Superliga: FCSB înscrie de trei ori și câștigă la Botoșani

FCSB se întoarce cu trei puncte din deplasarea de la FC Botoșani.

La primul meci cu Leo Strizu în calitate de antrenor principal, gruparea „roș-albastră” s-a impus cu 3-2 în restanța din cadrul etapei a 6-a a Superligii.

Gazdele au deschis scorul în minutul 6, prin Mailat, cu o execuție superbă de la marginea careului.

Egalarea oaspeților a venit după numai 8 minute, prin Tamm, cu o lovitură puternică de cap după un corner executat de Octavian Popescu.

Compagno a finalizat cu genunchiul la o centrare a lui Olaru și FCSB a intrat în avantaj la cabine.

Același Mailat a marcat pentru Botoșani și în repriza secundă, în minutul 66, cu un șut la colțul scurt.

Scorul final a fost stabilit de Edjouma în minutul 73, după o combinație cu Omrani.

Cu acest succes, FCSB a ajuns la 29 de puncte în 17 etape și a urcat pe locul 5 în clasamentul din Superligă.

FC Botoșani ocupă locul 12, cu 20 de puncte strânse în 18 runde.

FC Botoșani: Pap - Patache, Sadiku, Șeroni, Dragu - Ivanov, Dican, Tîrcoveanu - Petkovski, Roman, Mailat.

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Șut, Oaidă - Cordea, Compagno, Oct. Popescu.

Arbitru: George Găman.