Superliga: FC Botoșani învinge campioana României, CFR Cluj, chiar în Gruia

FC Botoșani s-a impus pe terenul celor de la CFR Cluj, campioana României, scor 1-0, în a doua partidă a zilei de duminică din Superligă, în etapa cu numărul 5 a sezonului competițional 2022/2023.

Singurul gol a fost marcat de Camara în minutul 31, după o gafă monumentală a defensivei ardelene.

FC Botoșani a deschis scorul pe o ploaie infernală în Gruia după ce Brown, fostul jucător al moldavilor, a dat o pasă total eronată la un adversar, Tîrcoveanu, care l-a găsit perfect în centrul careului pe Camara. Acesta l-a păcălit ușor pe portarul Sava și a deblocat tabela la Cluj.

Chiar dacă vremea s-a mai potolit, iar după pauză Dan Petrescu a încercat mai multe soluții ofensive, precum Petrila, Păun sau Jefte, clujenii nu au putut debloca apărarea excelentă a lui Teja.

Botoșănenii sunt liderii campionatului acum, cu 11 puncte, două peste Rapid și CFR, în timp ce trupa lui Petrescu bifează a doua înfrângere din stagiune, după cea din meciul cu FC U Craiova, scor 1-3.

CFR Cluj: Sava - Braun, Kolinger, Burcă, Brucic - Muhar, Hoban, Bordeianu - Deac, Malele, Roger.
Rezerve: Bălgrădean, Bălan, Yuri, Itu, Păun, Buş, Birligea, Petrila, Jefte.
FC Botoşani: Pap - Sno, Dican, Boli, Dragu - Mussis, Sylla - Mailat, Tîrcoveanu, Mihai Roman I - Mihai Roman II.
Rezerve: Ureche, Patache, Şeroni, Shahaf, Florescu, Petkovski, Camara, Perianu, David.

Arbitru: Cătălin Găman.