Superliga: Farul, victorie frumoasă în derbiul cu Universitatea Craiova, cu Louis Munteanu în rol principal

Farul Constanța s-a impus în singurul meci al zilei din Superliga, în etapa cu numărul 7 a stagiunii competiționale 2023/2024, în fața celor de la Universitatea Craiova, scor 2-0.

Eroul serii a fost Louis Munteanu, adus din nou împrumut de către Gică Hagi de la Fiorentina, cu dubla sa venită în minutele primei reprize, 17 și 35.

O altă partidă în care omul cu 10 goluri marcate pentru Farul sezonul trecut, inclusiv cel mai important, acela de 3-2 în finala campionatului cu FCSB, a făcut legea pe teren, fiind imposibil de ținut de către fundașii olteni. Iar reușita de 2-0 a fost una splendidă, șut de la 30-35 de metri din lovitură liberă fix către vinclu, imposibil de apărat pentru portarul Popescu.

GOOOL! Farul - Universitatea Craiova 2-0. Munteanu execută perfect o lovitură liberă de la distanță

Prima victorie în campionat după 4 etape dure pentru Hagi și ai săi, în schimb prima înfrângere pentru Reghecampf de la revenirea sa pe banca trupei patronate de Mihai Rotaru.

Echipe de start:

Farul: Aioani - Dussaut, Larie, Boli, Kiki - Vînă, Nedelcu, Artean - Ad, Mazilu, Munteanu, Grameni.
Rezerve: Buzbuchi - Sîrbu, M. Popescu, T. Băluță, Marins, Budescu, Sali, D. Grosu, Rivaldinho.
Antrenor: Gică Hagi.

Universitatea Craiova: L. Popescu - Căpățînă, Zajkov, Raul Silva, N. Bancu - Kurtic, Screciu - A. Ivan, Baiaram, Mitriță - Markovic.
Rezerve: Lazar - Badelj, Ndong, Al. Mateiu, Al. Crețu, Danciu, Cîmpanu, Roguljic, Koljic.
Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Arbitru: Bîrsan Marcel.